گزارش خبرگزاری دولت از تجمع امروز سپرده‌گذاران وحدت در شعبه موسسه ملل اهواز
گزارش خبرگزاری دولت از تجمع امروز سپرده‌گذاران وحدت در شعبه موسسه ملل اهواز
5 (100%) 1 vote

گزارش خبرگزاری دولت از تجمع امروز سپرده‌گذاران وحدت در شعبه موسسه ملل اهواز

رسانه بانک :: سپرده گذاران تعاونی منحله آرمان پیش از ظهرشنبه با حضور در یکی از شعب موسسه اعتباری ملل در اهواز خواستار رسیدگی هر چه زودتر و تعیین تکلیف سپرده های خود شدند.

عاطفه جوادی در خبرگزاری دوت (ایرنا) نوشت:

تجمع بیش از ۷۰ نفر از سپرده گذاران تعاونی منحله آرمان، از ساعت ۱۱ امروز در مقابل یکی از شعب موسسه اعتباری ملل در منطقه کیانپارس اهواز برگزار و تا لحظه مخابره خبر ادامه دارد.

سرپرست این شعبه در میان تجمع کنندگان حاضر و اعلام کرد مبلغی از بانک مرکزی برای پرداخت سپرده گذارانی که مانده حساب آنها تا سقف ۳۰ میلیون ریال است، قرض گرفته شده است.

یکی از تجمع کننده‌ها در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: بیشتر مشتریان تعاونی آرمان سابق بیش از ۳۰ میلیون ریال سپرده گذاری کرده اند که از نحوه پرداخت پول آنها خبری نیست.

وی که خواست نامش ذکر نشود افزود: در میان این تجمع کننده‌ها کسی وجود ندارد که سپرده او تا سقف ۳۰ میلیون ریال باشد و میزان سپرده های بیشتر آنها بیشتر از این رقم است.

این سپرده گذار گفت: از مسئولان درخواست می کنیم وضعیت ما را تعیین تکلیف کنند و وعده های پوچ به ما ندهند.

بر اساس اطلاعیه که موسسه ملل در ۲۹ شهریور امسال منتشر کرد آمده است: پس از مصوبه شورای پول و اعتبار برای واگذاری مدیریت دارایی ها و بدهی های تعاونی منحله وحدت (آرمان) به موسسه اعتباری ملل، مجوز لازم از مقام های ناظر و مراجع مربوطه برای تعیین تکلیف سپرده ها اخذ شده است.

بر این اساس از سپرده گذارانی که مانده سپرده آنها در پایان ۳۱ فروردین امسال تا سقف ۳۰ میلیون ریال بوده، دعوت می‌شود با در دست داشتن اصل و تصویر شناسنامه و کارت ملی و اصل دفترچه حساب یا گواهی سپرده به شعبه های افتتاح کننده حساب در تعاونی اعتبار منحل شده وحدت (آرمان) مراجعه کنند و در صورت ادغام شعبه هایی که در آن افتتاح حساب کرده اند، می توانند به نزدیک ترین شعبه تعاونی مراجعه کنند.

بر اساس این اطلاعیه، برنامه زمان بندی برای سایر سپرده گذاران پس از کسب مجوزهای لازم اعلام می شود.

به گزارش ایرنا یازدهم مردادماه امسال رییس کل بانک مرکزی از نهایی شدن تعیین تکلیف آخرین موسسه های غیرمجاز خبر داد و گفت: با تفاهم انجام شده بانک های تجارت، آینده و موسسه اعتباری ملل، به ترتیب مدیریت دارایی ها و بدهی های موسسه های البرز ایرانیان، افضل توس و وحدت (آرمان) را عهده دار شدند.

مردم نگران سرمایه‌های خود هستند/ ضرورت پاسخگویی بانک مرکزی و مؤسسه آرمان

تجمع سپرده گذاران موسسه توسعه در مقابل شعب این موسسه در اهواز

مدیرکل موسسه توسعه (آرمان) در جنوب غرب گفت: امروز هشت شعبه این موسسه در اهواز فعال شد و در صورت همکاری مردم در حفظ آرامش باقی شعب این موسسه در استان خوزستان نیز بازگشایی می‌شود.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از اندیمشک، در عصر حاضر نقش موسسه‌های مالی و بانک‌ها در تأمین اعتبار و منابع مالی طرح‌های عمرانی و اقتصادی و هم چین در تأمین نیازهای اقتصادی شهروندان گسترده و مؤثر است و به همین جهت، موسسه‌های مالی و بانک‌ها در قالب عنوان‌ها و شعب مختلف در سرتاسر کشور به ارائه خدمات مورد نیاز اقشار مختلف اجتماعی تحت نظارت بانک مرکزی می‌پردازند.

متاسفانه در طول سال‌های اخیر علی‌رغم نقش و تأثیر گسترده بانک‌ها و موسسه‌های مالی غیر بانکی در تأمین تسهیلات اقتصادی کشور، شاهد نابه سامانی‌های گسترده در این زمینه و اعتراضات گسترده شهروندان نسبت به عدم انجام خدمات وعده داده شده این بانک‌ها و موسسه‌های مالی غیر بانکی در شهرهای مختلف کشور هستیم.

یکی از این موسسه‌ها که در طول هفته گذشته خبرساز شد موسسه مالی و اعتباری آرمان بود و اخبار متعددی از تجمع و حضور سرمایه‌گذاران این موسسه در شعب مختلف استان‌های خوزستان، ایلام و لرستان در رسانه‌های مختلف منتشر و سرمایه‌گذران آن از عدم ارائه خدمات بانکی و یاز پرداخت وجوه خود گلایه کرده و خواستار برطرف شدن مشکلات خود را داشتند.

مشکلات یک ادغام! 

در طول هفته گذشته اخبار متعددی در ارتباط با چرایی عدم ارائه خدمات بانکی توسط موسسه آرمان در رسانه‌های خبری منتشر شده است ولی به نظر می‌رسد پاسخ به این موضوع ریشه در تغییر نام موسسه آرمان و تغییر تابلوهای آن به موسسه توسعه دارد.

پس از ادغام موسسه اعتباری آرمان (تعاونی اعتباری وحدت سابق) با موسسه توسعه به دستور بانک مرکزی در راستای قانون بانکداری و یکپارچه‌سازی شبکه مالی و بانکی کشور انتظار می‌رفت که دغدغه‌های سپرده‌گذاران مؤسسات اعتباری غیرمجاز رفع شده باشد و آن‌ها بتوانند شب را با خیال راحت بر بالین بگذارند و آن را به صبح برسانند.

اما اوضاع آن گونه که مطلوب سپرده‌گذاران بخت‌برگشته باشد نبود و بروز شایعاتی پیرامون ورشکستگی موسسه آرمان در فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، باعث شد، سپرده گذاران نگون بخت در برابر شعب این موسسه با تجمع در برابر شعب موسسه آرمان در برخی شهرهای کشور، خواهان دریافت پول خود و یا روشن شدن تکلیف سپرده‌های خود باشند.

پس از آن برخی سپرده‌گذاران و مشتریان این موسسه در برابر برخی شعب آن در اهواز و دیگر شهرهای خوزستان از جمله اندیمشک و شوشتر تجمع کردند و خواهان روشن شدن تکلیف خود شدند که با وعده‌های مسئولان شهرستان‌های مذکور به تجمع خود پایان دادند.

بانک مرکزی نیز به منظور جلوگیری از اختلاس، خروج سپرده‌ها از حساب‌ها و یا فرار مسئولان این بانک اقدام به مسدود کردن حساب‌های سپرده‌گذاران  موسسه مالی و اعتباری آرمان تا روشن شدن تکلیف این موسسه شد.

ارائه خدمات مالی به سرمایه‌گذاران موسسه آرمان شاید وقتی دیگر 

یکی از شهروندان اندیمشکی در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک اظهار داشت: من بیش از ۱۸۰ میلیون تومان در موسسه مالی و اعتباری آرمان سپرده‌گذاری کرده‌ام و فعلاً امکان دریافت وجوه خود را ندارم.

وی افزود: هفته گذشته مراجعه ما به شعبه این موسسه اعتباری در شهرستان اندیمشک بی‌نتیجه بود و فعالیت موسسه مالی و اعتباری آرمان در این شهرستان به صورت کامل متوقف و مراجعه ما به شعبه این موسسه نتیجه‌ای نداشت.

این شهروند ادامه داد: صبح امروز سه‌شنبه فعالیت این موسسه مالی در شهرستان اندیمشک آغاز و درب‌های آن به روی مردم بازگشایی شد ولی مسئولان موسسه اعلام کردند تا پایان ماه و به علت مسدود شدن حساب‌های مالی این موسسه توسط بانک مرکزی، امکان پرداخت وجوه شهروندان وجود ندارد.

وی گفت: در طول چند روز اخیر مردم زیادی به شعب این موسسه مالی و اعتباری مراجعه و شهروندان با نگرانی و مشکلات گسترده‌ای مواجه شده‌اند و به همین جهت از مسئولان تقاضای رفع مشکلات و پرداخت وجوه خود را داریم.

سپرده‌گذاران آرامش خود را حفظ کنند

پس از آن مسئول ساماندهی و پرداخت وجوه سپرده‌گذاران موسسه اعتباری توسعه (آرمان) لرستان در گفت‌وگو با خبرنگاران عنوان کرد: سپرده‌گذاران آرامش خود را حفظ کنند تا مسئولان این موسسه طبق یک برنامه زمان‌بندی کوتاه مشکل را برطرف کنند.

دلفان با بیان این که تأخیر به وجود آمده در پرداخت سپرده‌ها، ناخواسته بوده است و هم اکنون همکاران ما به جد پیگیر برطرف کردن مشکل هستند، گفت: منابع مالی تأمین شده است و چک‌ها وصول خواهد شد و به حساب‌های موسسه پول واریز می‌شود.

معاون سیاسی امنیتی استاندار لرستان نیز با بیان اینکه منابع مالی موسسه توسعه از میزان سپرده مردم بیشتر است، گفت: هم اکنون مسئولان مربوطه در حال آزادسازی این منابع هستند.

حبیب‌الله خجسته‌پور با بیان این که پیگیری‌هایی که استان لرستان داشته است به حل این مشکل در کل کشور کمک کرده است، گفت: دستگاه قضایی اموال و املاک سهامداران موسسه را توقیف کرده است تا موسسه پشتوانه مالی داشته و امکان تأمین تعهدات خود را دشته باشد.

 از سپرده‌های شهروندان صیانت می‌شود

حمید رضا جهانبازی  نیز در گفت‌وگو با  خبرنگار تسنیم در اندیمشک اظهار داشت: پس از اتفاقاتی که منجر به انتشار شایعه در میان انظار عمومی و مشتریان شد شعب منطقه شلوغ شده و ازدحام‌های سنگینی شکل گرفت.

وی افزود: روز شنبه نیز بنای منطقه بازگشایی شعب بود، این اتفاق افتاد، اما ازدحام مردم و مشتریان گرامی باعث شد تا پرسنل ما نتوانند به قول بازگشایی شعب عمل کنند و مشکلات اخیر ایجاد شود.

مدیرکل موسسه توسعه (آرمان) در جنوب غرب با بیان این که از همه مشتریان می‌خواهم که در فضایی امن و به دور از ازدحام به پرسنل مراجعه کنند ادامه داد: امروز هشت شعبه این موسسه در اهواز فعال است و در صورت همکاری مردم در حفظ آرامش باقی شعب این موسسه در روزهای آینده باز می‌شوند.

وی گفت: در حال حاضر سهام‌داران مجموعه در حال رایزنی جهت تسریع در انجام امور و بازگشت روال عادی خدمت‌رسانی هستند و بی‌شک پرسنلی که امروز در حال فعالیت و پاسخگویی به سؤالات و شبهات سپرده‌گذاران هستند با شرافت و غیرت در حال صیانت از سپرده‌های شما هستند.

سرمایه‌گذاران خوزستانی نگران نباشند

غلام رضا شریعتی نیز پس از تجمع شهروندان در مقابل استانداری خوزستان و اعتراض به عدم انجام تعهدات موسسه مالی آرمان و در گفت‌وگو با خبرنگاران گفت: مؤسسه آرمان ایلام در حال حاضر مشکل پیدا کرده و مؤسسه آرمان خوزستان هیچ مشکلی نداشته و جذب و گردش مالی خوبی هم دارد.

وی با تاکید بر لزوم سرمایه‌گذاری شهروندان در موسسه‌های مالی و اعتباری مجاز افزود: وقتی بانک مرکزی اعلام کرد که مؤسسه آرمان مشکل دارد همه برای دریافت پول خود از این مؤسسه در خوزستان رجوع کردند و چنین مسائلی پیش آمد در صورتی که هیچ ارتباطی بین این مؤسسه در دو استان وجود نداشته، سهامدارانشان مختلف بوده ولی پشت یک تابلو قرار داشتند.

بحرینی مقدم نیز با بیان این که  موسسه مالی و اعتباری توسعه تحت نظر بانک مرکزی فعالیت می‌کند عنوان کرد: موارد به وجود آمده به دلیل ادغام دو موسسه اعتباری توسعه و موسسه اعتباری آرمان (تعاونی وحدت) بوده که با تصویب بانک مرکزی صورت گرفته  است.

معاون اقتصادی استانداری خوزستان بیان کرد:  در جلساتی که با همراهی بانک مرکزی برگزار شده است موضوع ادغام این دو موسسه به‌زودی حل می‌شود و مردم می‌توانند طی چند روز آینده از حساب‌های خود برداشت کنند.

لزوم پاسخگویی بانک مرکزی و مؤسسه آرمان

فریدون حسنوند نیز با اشاره به رایزنی برای برطرف کردن مشکلات به وجود آمده برای مردم در خصوص موسسه اعتباری آرمان و در در گفت‌وگو  با خبرنگاران،گفت: عدم پاسخگویی مدیران و مسئولان بانک مرکزی و مؤسسه آرمان به سردرگمی مردم دامن زده است و مردم نگران سرمایه‌های خود هستند.

وی با بیان این که  چند روز است که شاهد تجمعات مختلف مردم در مقابل شعب مؤسسه آرمان در شهرهای مختلف استان به‌خصوص اندیمشک هستیم ادامه داد: سرمایه‌گذاران قبلی مؤسسه را به سرمایه‌گذاران جدید واگذار کرده‌اند و این اتفاق باعث سردرگمی و بلاتکلیفی مردم شده است.

نماینده مردم اندیمشک در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: به دلیل این‌که مدیران ارشد مؤسسه آرمان و بانک مرکزی پاسخگوی مردم نیستند و جواب قانع‌کننده‌ای به آن‌ها نداده‌اند.

وی با بیان این که  بلاتکلیفی در مردم به وجود آمده و موجب شده تا در برخی از شهرهای استان مقابل درب این مؤسسه تجمعاتی صورت بگیرد عنوان کرد: روز گذشته با استاندار خوزستان صحبت کردم تا با بانک مرکزی و مسئولان موسسه آرمان صحبت و رایزنی شود و به‌نوعی به سپرده‌گذاران اطمینان خاطر دهیم و مشکلات را برطرف کنیم.

حسنوند با اشاره به این‌که در حال رایزنی برای برطرف کردن مشکلات هستیم اظهار کرد: بانک مرکزی باید در این زمینه بیشتر به مسئولیت خود توجه و در پاسخگویی و الزام مسئولان بانک آرمان برای رسیدگی به حقوق مردم بهتر عمل کند بانک مرکزی باید به سپرده‌گذاران آرامش خاطر دهد و با مسئولان برخی استان‌ها مانند خوزستان که یکی از استان‌های درگیر با این موضوع است، جلساتی برگزار کند.

هیچ گونه نگران حساب خود نزد موسسه مالی اعتباری توسعه (آرمان) نباشید 

کرم صرفه جو نیز در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در اندیمشک  نیز با بیان این که هیچ گونه نگران حساب خود نزد موسسه مالی اعتباری توسعه (آرمان) نباشید، گفت: به زودی نحوه مراجعه و پرداخت وجوه شهروندان توسط این موسسه اطلاع رسانی می‌شود.

معاون فرماندار شهرستان اندیمشک افزود: پول‌های مشتریان نزد بانک مرکزی بلوکه شده و جای هیچ گونه نگرانی نمی‌باشد و از طریق مسئولان استانی و سهامداران این موسسه، پیگیر مطالبه مردم شده‌ایم.

وی با اشاره به پیگیری‌های صورت گرفته و تأمین منابع مالی برای انجام تعهدات موسسه مالی و اعتباری آرمان در شهرستان اندیمشک و استان خوزستان،عنوان کرد: مشکل نقدینگی این موسسه رفع و جای نگرانی وجود ندارد و به‌زودی شعب موسسه آرمان فعالیت خود را ادامه می‌دهند.

گزارش: محمد امین جمشیدی 

اخبار مرتبط