بزرگترین ادغام تاریخ اقتصاد کشور رقم می خوردد. آیا بزرگترین بانک غیر دولتی تشکیل می شود ؟ آخرین وضعیت ادغام موسسات و بانک‌های نظامی
بزرگترین ادغام تاریخ اقتصاد کشور رقم می خوردد. آیا بزرگترین بانک غیر دولتی تشکیل می شود ؟ آخرین وضعیت ادغام موسسات و بانک‌های نظامی
4.3 (86.67%) 3 votes

بزرگترین ادغام تاریخ اقتصاد کشور رقم می خوردد. آیا بزرگترین بانک غیر دولتی تشکیل می شود ؟ آخرین وضعیت ادغام موسسات و بانک‌های نظامی

 

رسانه بانک :: پس از کش و قوس های فراوان شورای پول و اعتبار تصمیم نهایی را برای تشکیل بزرگترین بانک غیر دولتی یا به عبارت دیگر فصل مشترک تمام بانک ها و موسسات نظامی را می گیرد . با ما باشید تا از جرئیات این طرح گزارش مفصلی تقدیم حضور کنیم .  در حالی در فضای رسانه‌ای خبر خرید بخش قابل توجهی از سهام مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد توسط مؤسسه کوثر هم مطرح شده که گفته می‌شود پس از هماهنگی‌های لازم و تصویب آن در شورای پول و اعتبار نهایی شدن آن در گرو امضای وزیر دفاع و ابلاغ رسمی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی است. چند ماه پیش خبر از تشکیل بزرگترین بانک غیر دولتی با ادغام موسسه کوثر و ثامن و بانک مهر اقتصاد خبر داده بود و دو ماه بعد نیز  ولی‌الله سیف رئیس کل بانک مرکزی در یک برنامه تلویزیونی این خبر را تایید کرد.سرانجام موضوع ادغام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن و موسسه اعتباری کوثر در شورای پول و اعتبار مطرح شد.

با این وجود تا روز گذشته سکوت خبری مسوولان موجب شده بود شایعات بسیاری در این زمینه شکل بگیرد. حتی یک سایت خبر منتفی شدن ادغام را منتشر کرد. با توجه به اینکه عیسی رضایی مدیرعامل موسسه اعتباری کوثر عضو هیات مدیره موسسه ثامن نیز بود انتظار می‌رفت موضوع ادغام سریع‌تر پیش برود اما با خروج رضایی از جمع اعضای هیات مدیره ثامن و اضافه شدن مدیرعامل بانک انصار به ثامن شایعات بسیاری مطرح شد مبنی بر اینکه احتمال زیاد ثامن با بانک انصار ادغام شود اما تغییر و تحولات به گونه‌ای رقم خورده که گویا بار دیگر موضوع ادغام ثامن، مهر اقتصاد و کوثر بیش از پیش به واقعیت نزدیک شود.

در جلسه ۹ آبان شورای پول و اعتبار موضوع ادغام این ۳ موسسه مطرح و مورد تایید اعضا قرار گرفته و آن‌طور که تابش عضو شورای پول و اعتبار می‌گوید قرار است این ادغام تا پایان سال (تا ۴ ماه آینده) انجام شود.

با توجه به اینکه شورای پول و اعتبار بزرگترین مرجع تصمیمگیری برای ادغام‌ها و ساماندهی بانک‌هاست، پیش‌بینی می‌شود برای ادغام ثامن و مهراقتصاد و کوثر قدم بزرگی برداشته شده و سپرده‌گذاران و کارکنان این سه نهاد مالی باید بیش از پیش امیدوار باشند.

در پایان باید به این مساله اشاره کرد که برخی از منابع خبری چند هفته پیش گزارش دادند که عمده سهام بانک مهر اقتصاد توسط سهامداران عمده موسسه اعتباری کوثر خریداری شده و بدین ترتیب فرآیند تشکیل بزرگترین بانک غیر دولتی ایران در مرحله عملیاتی قرار دارد.

 موسسه اعتباری کوثر سهام عمده مهر اقتصاد را خرید

 

 

خبر خرید بخش قابل توجهی از سهام مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد توسط مؤسسه کوثر هم در حالی در فضای رسانه‌ای مطرح شده که گفته می‌شود نهایی شدن آن در گرو امضای وزیر دفاع پس از هماهنگی‌های لازم و تصویب آن در شورای پول و اعتبار و ابلاغ رسمی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی است.

روزنامه همشهری امروز ۱۱ مهر در گزارشی با عنوان «تصمیم دشوار شورای پول و اعتبار/ موسسات و بانک‌های نظامی ادغام می‌شوند؟» نوشت:

بیش از ۱۰۰روز از زمان اعلام اولیه خبر احتمال ادغام ۳مؤسسه اعتباری ثامن، مهر اقتصاد و کوثر می‌گذرد و هنوز تصمیم نهایی مدیران این سه مؤسسه و سهامداران آن روشن نیست و بانک مرکزی در انتظار اعلام نتیجه مذاکراتی است که در هفته‌های اخیر بین مدیران مؤسسات یادشده در حال جریان است. این در حالی است که حتی خبرهایی مبنی بر ادغام مؤسسات و بانک‌های وابسته به نهادهای خاص عمدتا نظامی مطرح است. پیش‌بینی می‌شود در نشست امروز شورای پول و اعتبار که در ساختمان بانک مرکزی برگزار می‌شود، آخرین وضعیت مؤسسات اعتباری وابسته به نهادهای نظامی بررسی شود.

به گزارش همشهری، ادغام ۳مؤسسه یادشده به همراه بانک‌های انصار، قوامین و حکمت ایرانیان در حالی به‌عنوان یک گزینه احتمالی مطرح است که ۲۹خردادماه امسال پس از طرح شایعاتی در شبکه‌های اجتماعی، فرشاد حیدری، معاون نظارتی بانک مرکزی در اظهارنظری اعلام کرد: هم‌اکنون مذاکراتی بین چند مؤسسه در حال انجام است که بانک مرکزی در این‌باره خبر موثق و قطعی را به هموطنان اعلام خواهد کرد.

او حتی با نام بردن از ۳مؤسسه اعتباری ثامن، مهر اقتصاد و کوثر تصریح کرد: مذاکراتی میان مؤسسه اعتباری کوثر و صاحبان سهام مؤسسه ثامن و مهراقتصاد انجام و مواردی از سوی مدیران این مؤسسات مطرح شده که لزوماً ممکن است با نظرات سهامداران آنها یکسان نباشد اما با این حال توافقات اولیه‌ای در این‌باره انجام شده است.

یک مقام آگاه در بانک مرکزی با بیان اینکه هنوز نتیجه نهایی توافق بین مدیران این مؤسسات به بانک مرکزی منعکس نشده است، افزود: گزینه نخست بانک مرکزی ادغام این مؤسسات خواهد بود ولیکن ممکن است این فرایند به سبب حفظ حقوق سپرده‌گذاران و صیانت از منافع مردم با احتیاط بیشتری صورت گیرد.

طبق اخبار رسیده به خبرنگار ما قرار است با ادغام موسسه اعتباری کوثر – که هم اکنون از بانک مرکزی مجوز دارد- و موسسه اعتباری ثامن و بانک مهر اقتصاد، یک بانک جدید در کشور تشکیل خواهد شد که جزو بزرگترین بانک‌های کشور خواهد شد.

با توجه  به مجوز موسسه اعتباری کوثر، نام بانک جدید با عنوان بانک کوثر خواهد بود اما با توجه به منابع مالی فراوان موسسه اعتباری ثامن و بانک مهر اقتصاد، بانک جدید یکی از بانک‌های قدرتمند در کشور خواهد بود.

با توجه به کثرت شعب این موسسات و بانک مهر اقتصاد، بانک کوثر حداقل ۱۲۰۰ شعبه خواهد داشت و پشتوانه قوی این بانک موجب قدرتمندتر شدن بانک می‌شود به همین علت هیچ چیز نگران‌کننده‌ای سپرده‌گذاران این موسسات را تهدید نمی‌کند.

ادغام کوثر، ثامن و مهراقتصاد موجب خواهد شد یکی از بزرگترین بانک‌ها از نظر تعداد شعبه تشکیل شود و  اگر بانک کوثر با ۱۲۰۰ شعبه ایجاد شود و مشکلی بر سر ادغامها پیش نیاید این بانک جدید هشتمین بانک بزرگ از نظر وسعت و تعداد شعبه خواهد بود و عملا بزرگترین بانک خصوصی کشور تشکیل می‌شود.

در صورت نهایی شدن ادغام‌ها، بانک کوثر در جدول تعداد شعب بانکی بالاتر از بانک‌هایی مثل رفاه کارگران، اقتصاد نوین، شهر، سمان، سرمایه، پست بانک و قوامین قرار می‌گیرد.

وضعیت سپرده‌گذاران و کارمندان

در صورت نهایی شدن ادغام‌ها و تشکیل بانک کوثر قطعا وضعیت کارمندان بهتر خواهد شد چراکه طبق اخبار واصله قرار نیست تعدیل نیرو صورت بگیرد و سیاست سهامداران حفظ کارمندان و تشکیل قوی بانک است. بدین ترتیب وضعیت شغلی کارمندان بهبود می‌یابد و  بازنشستگی همکاران نیز تابع صندوق بازنشستگی کارکنان بانکها خواهد شد. دایره های خزانه. بازرسی. کارگزینی. تدارکات   حسابداری.  تسهیلات رفاه  پرسنلی. نگهبانی   نقلیه  وغیره با چارت سازمانی کامل ایجاد می گردد.

طبق تصمیم‌گیری‌ها چارت سازمانی  شعب شامل رئیس شعبه، معاون شعبه، دایره تسهیلات، دایره خدمات نوین، دایره حسابداری، دایره صندوق وحساب جاری، دایره ارزی و… تشکیل می‌شود. (طبق نمودار)

قطعا همکاری و مساعدت کارکنان موسسات اعتباری کوثر و ثامن و بانک مهر اقتصاد می‌تواند روند ادغام و تشکیل بزرگترین بانک خصوصی کشور را تسریع ببخشد.

در چنین شرایطی به راحتی می‌توان نتیجه گرفت نه تنها هیچ خطری سپرده سپرده‌گذاران را تهدید نمی‌کند، بلکه بهبود شرایط خدمت‌رسانی موجب قوی‌تر شدن پشتوانه پولی سپرده‌گذاران می‌شود.

 

مؤسسات اعتباری نظامی واگذار نمی‌شوند

۱۰شهریورماه، امیر سرتیپ حاتمی، وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با بیان اینکه مؤسسات مالی و اعتباری وابسته به نهاد نظامی واگذار نمی‌شوند، گفت: مؤسسات مالی خود را در چارچوب قانون ساماندهی می‌کنیم. وی خاطرنشان کرد: وزارت دفاع نیز در چارچوب همان قوانین، ساماندهی مؤسسات مالی و اعتباری وابسته به نهادهای نظامی را صورت می‌دهد و معتقدیم این ساماندهی وضعیت را بهتر می‌کند و جای نگرانی وجود نخواهد داشت. این اظهارنظر در شرایطی بیان شده ۱۰روز قبل از آن، عیسی رضایی، مدیرعامل مؤسسه اعتباری کوثر و البته رئیس هیأت مدیره مؤسسه ثامن با وزیر دفاع دیدار و جزئیاتی از توافق اولیه را با امیر حاتمی در میان گذاشته بود؛ چه اینکه یکی از اولویت‌های وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سامان دادن به وضعیت مؤسسات اعتباری و بانک‌های وابسته به نهادهای نظامی است.

خرید سهام مهر اقتصاد توسط کوثر

خبر خرید بخش قابل توجهی از سهام مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد توسط مؤسسه کوثر هم در حالی در فضای رسانه‌ای مطرح شده که گفته می‌شود نهایی شدن آن در گرو امضای وزیر دفاع پس از هماهنگی‌های لازم و تصویب آن در شورای پول و اعتبار و ابلاغ رسمی توسط رئیس‌کل بانک مرکزی است. چندی پیش علی کارگر، عضو هیأت مدیره مؤسسه مهر اقتصاد و نماینده بنیاد تعاون بسیج در ترکیب هیأت مدیره این مؤسسه در گفت‌وگو با یکی از پایگاه‌های خبری گفته بود که مذاکراتی در این خصوص شده و با مشتریان زیادی به مباحثه نشسته‌ایم و ازجمله این مشتریان می‌توان به مؤسسه اعتباری کوثر، وزارت دفاع و چند ارگان خصوصی اشاره کرد و این مذاکرات ادامه دارد و درصورت به نتیجه رسیدن به اطلاع خواهد رسید. گفتنی است؛ درصورت تأیید خرید سهام بلوکی مؤسسه مهر اقتصاد توسط مؤسسه کوثر، سهم مؤسسه بنیاد تعاون بسیج از حدود ۸۲درصد به کمتر از ۱۰درصد کاهش خواهد یافت.

رایزنی‌های فشرده برای رسیدن به نتیجه

این گزارش می‌افزاید: پس از دیدار مدیران عامل مؤسسات اعتباری مهر اقتصاد، ثامن، کوثر و بانک انصار در اواخر شهریور امسال برخی خبرها حکایت از آن دارد که ۲گزینه جدی برای سر و سامان دادن به مؤسسات و بانک‌های وابسته به نهادهای نظامی مطرح شده است؛ گزینه نخست ادغام ۳مؤسسه اعتباری مهر اقتصاد، ثامن و کوثر در آینده نزدیک و گزینه دوم ادغام احتمالی بانک‌های حکمت ایرانیان، قوامین و انصار تا پایان سال آینده.

تصمیم سخت شورای پول و اعتبار

شورای پول و اعتبار در دولت دوازدهم باید تصمیم دشواری بگیرد. جدی‌ترین چالش پیش روی این شورا نحوه ادغام و سامان‌دادن به مؤسسات اعتباری و بانک‌های نظامی براساس قانون است به‌نحوی که هر شخص حقیقی حداکثر ۵درصد و هر شخص حقوقی حداکثر ۱۰درصد بیشتر سهامدار مؤسسه اعتباری یا بانک نباشد. آیا اعضای این شورا در نشست امروز درباره این موضوع مهم دست‌کم به بررسی ابعاد مختلف ادغام احتمالی مؤسسات اعتباری و بانک‌های وابسته به نهادهای نظامی می‌پردازند؟

اخبار مرتبط

نظر شما !!
  1. عین الله رضی

    باسلام تا دیروز می گفتن طبق اطل ۴۴قانون اساسی هیچ سازمان وادارهای حق زدن موسسه اعتباری را ندارن چر وزارت دفا که در اساسنامه موسسه کوث نیم درصد ۱۸ تا سهام داشت امروز نود درصد سهام کوث ر مال وزارت دفاع شد الان می گویند سهام مهر را خرید باز هم خلاف قانون شورای پول واعتبار است

  2. عین الله ذضی

    سلام ازاینکه این ادغام صورت گیرد خیلی عالی است هر سه موسسه در کل نظامی هستند یک دست می شود خوب هم نظارت می شود تکلیف مردم روشن می شود بشرطی بانک مرکزی بازرسی کند