موسسه کاسپین: پول تعاونی بدر توس و الزهرا در اختیار ما نیست
موسسه کاسپین: پول تعاونی بدر توس و الزهرا در اختیار ما نیست
5 (100%) 1 vote
رسانه بانک : هنوز دارایی‌های این تعاونی‌ها منتقل نشده چرا که به علت تخلفات بانکی مدیران سابق تعاونی‌ بدرتوس و… هنوز این تعاونی تعیین تکلیف نشده و به طور دقیق مشخص نیست که موسسه کاسپین چه اموالی را دریافت خواهد کرد و ارزش این دارایی‌ها چقدر است. مدیران متخلف تعاونی فوق که با دستور مقام قضايي در بازداشت به سر می‌برند حتی حساب‌های صوری باز کرده بودند و هنوز قانون نتوانسته حساب‌های صوری و درست را تمیز دهد.

 موسسه اعتباری کاسپین اعلام کرد؛ با صدور مجوز برای موسسه اعتباری کاسپین یک سوءتفاهم برای سپرده‌گذاران برخی از تعاونی‌های تجميعي پیش آمده است و سپرده‌گذاران باید بیشتر دقت کنند تا مورد سوءاستفاده قرار نگیرند.

موسسه اعتباري کاسپین در آخرین روزهای سال گذشته مجوز گرفت اما هنوز مشکل برخی از سپرده‌گذاران تعاونی‌هایی که در این موسسه قرار است ادغام شونداز گذشته تا به حال باقی مانده در حالی که کلید این مشکلات در دستان مسولان کاسپین قرار ندارد!

بسیاری از سپرده‌گذاران بدرتوس، وپیونددرتماس با ما از مشکلات به وجود آمده گلايه مي كنند .

گویا در این میان یک سوءتفاهم پیش آمده و برخی‌ها فکر می‌کنند همه دارایی‌ها و سپرده‌ها به موسسه اعتباری کاسپین انتقال داده شده و مسوولان این موسسه نمی‌خواهند سپرده آنها را پرداخت کنند! این در حالی است که حقیقت چیز دیگری است.

برای روشن شدن این موضوع باید بدانیم که کاسپین موسسه جديدي است كه ازتجميع چند تعاونی مختلف تشکیل شده و دارایی‌های این تعاونی‌ها باید تجمیع شود و تحت یک مدیریت واحد اداره شود. در خبر صدور مجوز بانک مرکزی هم آمده است که «این موسسه اعتباری در حال حاضر به عنوان پنجمین موسسه اعتباری غیربانکی مجاز شناخته می‌شود، مقرر است دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع شرکت‌های تعاونی‌ اعتبار «فرشتگان»، «الزهراء مشهد»، «حسنات اصفهان»، «دامداران و کشاورزان کرمانشاه»، «بدرتوس مشهد»، «پیوند»، «امید جلین گرگان» و «عام کشاورزان مازندران» را که تا به حال تحت عنوان آرمان ایرانیان فعالیت می‌کردند طبق روش مشخص به حساب های خود انتقال دهد.»

همان‌طور که مشاهده می‌شود بانک مرکزی اعلام کرده دارایی‌ها و بدهی‌های قابل تجمیع تعاوني های فوق باید به حساب‌های کاسپین انتقال داده شود. کاسپین برای انتقال دارایی‌ها و بدهی‌های اکثر تعاونی‌هاي بزرگ از جمله فرشتگان ، اميد جلين و… مشکلی نداشت و ندارد و با توجه به دارایی‌های زیاد تعاونی‌های بزرگ حتی هیات‌مدیره آنها هم از همان تعاونی‌هاانتخاب شده اما دوتعاونی بدرتوس و پیوند که روی هم رفته درصد بسيار کمی از دارایی‌های کاسپین را تشکیل می‌دهند و سهام اين دو تعاوني كمترازيك درصدكل سرمايه قانوني موسسه را دارا مي باشنداز همان ابتدای تجميع دارای مشکل بوده‌اند.

جالب است بدانید هنوز دارایی‌های این تعاونی‌ها منتقل نشده چرا که به علت تخلفات بانکی مدیران سابق تعاونی‌ بدرتوس و… هنوز این تعاونی تعیین تکلیف نشده و به طور دقیق مشخص نیست که موسسه کاسپین چه اموالی را دریافت خواهد کرد و ارزش این دارایی‌ها چقدر است. مدیران متخلف تعاونی فوق که با دستور مقام قضايي در بازداشت به سر می‌برند حتی حساب‌های صوری باز کرده بودند و هنوز قانون نتوانسته حساب‌های صوری و درست را تمیز دهد.

در چنین شرایطی فقط دستور قضایی می‌تواند راهگشای بدرتوسی‌ها و تعاونی‌پیوند باشد چرا که از لحاظ قانونی مسوولان موسسه اعتباري کاسپین نمی‌توانند از جیب سپرده‌گذاران بی‌شمار دیگر وجوه سپرده‌گذاران تعاونی‌ای را بدهند که هنوز قانونا اموالش منتقل نشده است.

به عبارت بهتر بانک مرکزی یا مسوولان موسسه کاسپین نمی‌توانند در این مورد دخالت کنند و قانون باید در این مورد نظر نهایی را بدهد. اگر کاسپین بخواهد سپرده سپرده‌گذاران بدتوس، یا پیوند را بدهد قطعا سپرده‌گذاران دیگر آن اعتراض خواهند کرد و این قانونی و منطقی نیست.

چه باید کرد؟

سپرده‌گذاران بدرتوس، و پیوند با صدور مجوز کاسپین امیدواری زیادی برای حل مشکل خود دارند اما قطعا این مشکل با تجمع و اعتراض حل نخواهد شد. مسوولان قضایی استان خراسان رضوی در این زمینه قول مساعد داده‌اند که سپرده‌گذاران این تعاونی‌های خرد با اتمام حسابرسی و مشخص شدن دارایی‌ها و تکلیف مسوولان بازداشت‌شده حتما به پول خود برسند. قطعا صدور مجوز کاسپین ساماندهی این تعاونی‌ها را تسهیل خواهد کرد اما خیلی‌ها قصد دارند از این وضعیت سوء استفاده کنند و حساب‌های صوری خود را به پول نقد تبدیل کنند. در این بین بسیاری از سپرده‌گذاران نیز با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

امیدواریم دستگاه قضا هر چه زودتر به مشکلات به وجود آمده رسیدگی کنند و با کمک بانک مرکزی و دستگاه‌های ذیربط سپرده‌گذاران واقعی تعاوني هاي بدر توس و پيوندرا از متخلفان تفکیک کند تا حقی از سایرین ضایع نشود.

اخبار مرتبط

نظر شما !!
  1. مال باخته

    الزهرا چی شد اسمی از این نبردین از سال ۹۳هنوز تکلیف ام مشخص نیست نه من نه این آرمان الزهراز هر چی که اسمش را گذاشتین باید جکار کنم برای دادن پول مردم وام ازدواج به ناچار گرفتم این درسته ؟ من میگم اشتباه کردم و تا روزی که زنده هستم نه خودم نه خانوادام سود نمی خوریم من فقط ۴ماه توی این بانک پول ریختم