واکنش اولیه بورس ایران به مواضع ترامپ با رشد ۴۵   
واکنش اولیه بورس ایران به مواضع ترامپ با رشد ۴۵  
نظرتون چیه ؟

واکنش اولیه بورس ایران به مواضع ترامپ با رشد ۴۵

رسانه بانک :: بورس ایران در واکنش به مواضع خصمانه ترامپ و اعلام عدم پایبندی به برجام ، با رشد شاخص در ۴۵ دقیقه اول معاملات روبرو شد.

 در پی اعلام مواضع خصمانه ترامپ و اعلام رسمی عدم پایبندی به برجام، بورس ایران مانند سال های گذشته و هنگام اعمال تحریم های جدید عمل کرد و واکنش اولیه مثبتی نشان داد. به طوریکه قیمت سهام اکثر شرکت ها سبز و مثبت بود.

براساس این گزارش، درحالی برخی فعالان بازار سرمایه نگران ریزش قیمت ها و متغیرها بعد از مشخص شدن رای ترامپ در مورد برجام بودند که مانند قبل با روشن شدن تصمیمات و رفع ابهامات و احتمالات، بازار سهام با شرایط بهتری روبرو شد و در همان آغاز معاملات امروز نشان داد واهمه ایی از اتهامات تکراری آمریکا و ترامپ ندارد که برخلاف مفاد قرار داد سازمان ملل و دیگر طرف های حاضر در مذاکرات عمل کرده است.

به این ترتیب، در همان ۴۵ دقیقه اول معاملات امروز بورس ، افزایش قیمت سهام شرکت های ملی مس، فولاد مبارکه ، سایپا، آلومینیوم ایران ، پالایشگاه تهران ، پارس خودرو ، ایران خودرو ، های وب و … زمینه ساز رشد شاخص شد تا این متغیر با افزایش ۲۸۷ واحدی در عدد ۸۵ هزار و ۳۱ واحدی قرار گیرد و به راحتی کانال از دست رفته ۸۵ هزار تایی را هم فتح کند.

حجم معاملات هم با داد و ستد ۲۱٫۶ میلیارد تومانی بیش از ۱۰۵ میلیون سهم همراه شده است.

با این اوصاف ، انتظار می رود در صورت ادامه حمایت حقوقی ها از بازار و همچنین اعمال تصمیمات درست و منطقی دولت و تداوم حمایت های اروپا از ایران و برجام، روند صعودی اما آرام بازار سهام در روزهای آینده هم تکرار شود. در این میان باید منتظر روزهای آینده و وضعیت دلار و قیمت های جهانی نفت و دیگر محصولات بود.

تاثیر انتخاب ترامپ بر اقتصاد ایران

 

گرچه ترامپ مواضع ضد و نقیضی در مورد برجام داشته و از گذر همین مواضع متفاوتش جایی حرف از لغو برجام زده است، ولی با این همه باید دید که رئیس‌جمهوری جدید آمریکا که حتی حمایت بسیاری از هم‌حزبی‌های خود را به همراه نداشت و البته با دشمنان کشورش اعلام دوستی و با هم‌پیمانان به سردی برخورد می‌کرد، چقدر انگیزه و قدرت زدن به زیر میز توافق هسته‌ای با ایران را خواهد داشت.

آفتاب‌‌نیوز :به گزارش ایسنا، گر چه طی هفته‌های گذشته بسیاری از کارشناسان سیاسی و اقتصادی سناریوهای پیروزی هر کدام از کاندیداها در انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا را بررسی کرده و تاثیرات سیاسی و اقتصادی آن بر کشور آمریکا و به طور کلی بر جهان تحلیل می‌کردند، ولی کمتر کسی پیش‌بینی می‌کرد که از بین دو نامزد مطرح انتخابات ریاست جمهوری آمریکا یعنی «هیلاری کلینتون» و «دونالد ترامپ»، کاندیدای پر حاشیه و پر جنجال آمریکا که با اقدامات و رفتار خارج از عرف جامعه آمریکا، حتی حمایت بسیاری از چهره‌های سرشناس هم‌حزبی‌های خود را از دست داده بود رئیس‌جمهور شود.

این قاعده از تحلیل‌گران ایرانی هم مستثنی نیست و کسانی‌که در هفته‌های گذشته در حال بررسی تاثیر انتخابات ریاست‌جمهوری آمریکا بر برجام و بازار بورس ایران و… بودند، در حالی از ریزش بازار بورس ایران به دنبال بازار بورس جهانی و نحوه برخورد ترامپ با برجام سخن می‌گفتند که در نهایت نامزد حزب دموکرات‌ها را رئیس‌جمهور آینده دانسته و بعید می‌دانستند کاندیدایی که وعده لغو برجام را داده به زودی بر مسند قدرت بزرگترین قدرت اقتصادی، نظامی، امنیتی و… جهان بنشیند.
تاثیر انتخابات آمریکا بر اقتصاد ایران
شاید نگران‌کننده‌ترین نکته درباره ریاست‌جمهوری آمریکا این باشد که وی در سخنان اخیر خود سخن از لغو برجام گفته و تاکید کرده بود که به این قرارداد تعهد چندانی ندارد. با این همه این نکته از چند منظر قابل بررسی است.
ابتدا اینکه دونالد ترامپ در مواقعی مواضع خود را در برجام تغییر داد. مثلا در حالی‌که وی در یکی از سخنرانی‌هایش از لغو برجام صحبت کرده و گفته بود که این قرارداد، یک توافق‌ یک‌جانبه و به نفع ایران است، در مقطعی دیگر اظهار کرده بود که در صورت رئیس‌جمهور شدن به شدت و به طور کامل بر اجرای این توافق نظارت خواهد کرد که این نکته دال بر عزم وی بر تعهد بر اجرای برجام است.
همچنین در خرداد ماه سال جاری «جیسون گرینبلت»، مشاور دونالد ترامپ در امور رژیم صهیونیستی و جهان یهود، در مصاحبه‌ای با روزنامه صهیونیستی جروزالم‌پست تاکید کرده بود که نامزد جمهوری‌خواهان «قطعا توافق هسته‌ای را قاطعانه اجرا خواهد کرد.»
بنابراین شاید بتوان در مواردی مواضع تند ترامپ علیه برجام را از نگاهی در جهت جلب بیشتر آرای هم‌حزبی‌های جمهوری‌خواه خود دانست که نسبت به حزب دموکرات همراهی کمتری با توافق برجام داشتند و از این منظر شاید مواضع تند ترامپ علیه برجام را بتوان بخشی از تبلیغات انتخاباتی وی دانست که بلند مدت نیست.

از سوی دیگر نکته‌ای که جای بررسی دارد این است که باید دید فرضیه لغو برجام از سوی رئیس‌جمهور آمریکا به عنوان عضوی از ساختار سیاسی این کشور و همچنین توسط آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف مذاکره با ایران چقدر از جانب ترامپ محتمل است.

قهر با شرکای پیشین و آشتی با دشمنان؟

از نکات مهم‌ دیگری که باید بررسی کرد، عدم الزام ترامپ نسبت به تعهد به هم‌پیمانان او در اروپا و آسیای شرقی است که در سخنان خود آن را مطرح کرده است. همانطور که از ساعات آغازین بازگشایی بازارهای اروپا و آسیای شرقی در صبح امروز چهارشنبه که نتایج انتخابات مشخص شد نیز معلوم است بازار طلا و بورس واکنش منفی نسبت به این موضوع نشان داد.
از سوی دیگر وی درباره عربستان که از هم‌پیمانان استراتژیک پیشین آمریکا به شمار می‌آید مواضع جالبی داشته است. او در جریان یکی از مناظرات خود از نحوه رابطه آمریکا با عربستان سعودی انتقاد و بیان کرده بود که عربستان سعودی باید بابت حمایت‌های بی‌شائبه واشنگتن از آل ‌سعود، به آمریکا پول بدهد.
ترامپ در یکی از سخنانش گفته است: «سعودی ها روزی یک میلیارد دلار به جیب می‌زنند. اگر ما نبودیم، عربستان سعودی هم این جایی که هست، نبود. آن ها اصلا وجود نداشتند».
ترامپ همچنین با اشاره بر ضرورت و اهمیت انتشار گزارش کمیته تحقیق واقعه ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱ گفته بود که اطمینان دارد در این گزارش اسناد رسوا کننده‌ای در مورد نقش عربستان سعودی در این واقعه تروریستی وجود دارد. بنابراین شاید بتوان از منظری آغاز دوران ترامپ را آغاز به سردی گراییدن روابط عربستان و آمریکا دانست.

یکی دیگر از جالب‌ترین مواضع ترامپ درباره روسیه است. در حالی که میان روسیه و آمریکا به شکل تاریخی رقابت و دشمنی بعضا پنهان و آشکار وجود داشته است، نگاهی به سخنان پیشین رییس جمهوری آمریکا درباره روسیه نشان می‌دهد که احتمال بهبود روابط آمریکا و روسیه در آینده بیش‌ از گذشته وجود دارد.
وی در یکی از سخنانش در جریان مناظرات خود با هیلاری کلینتون اظهار کرده بود که روسیه و آمریکا لزوماً نباید دشمن یکدیگر باشند و باید زمینه‌های مشترکی را براساس منافع مشترک پیدا کننند. ترامپ بیان کرده بود: «روسیه نیز از تروریسم ضربه خورده‌ است. من معتقدم که کاهش تنش و بهبود مناسبات با روسیه فقط از یک موضع قدرتمند عملی است. عقل حکم می‌کند که این دور خصومت باید پایان یابد. برخی می‌گویند روس‌ها برخورد درستی نخواهند کرد. هدف من این است که آن‌را بسنجم.»

نزدیکی ترامپ به روسیه به آن میزان محرز بود که در جریان تبلیغات ریاست‌جمهوری آمریکا، کلینتون درباره تاثیرگذاری روسیه بر انتخابات آمریکا به نفع ترامپ ابراز نگرانی کرده بود.

یکی دیگر از مواضع خارجی ترامپ درباره صهیونیست‌هاست. وی گرچه در سخنرانی‌های اولیه خود اظهار کرده بود که نیامده است دل اسرائیل را به دست آورد و سکوت اولیه وی نگرانی‌هایی را در میان صهیونیست‌ها ایجاد کرده بود، ولی با این همه وی در مواضع بعدی خود با صهیونیست‌ها اعلام دوستی و همراهی کرد و البته به نظر می‌رسد تا پایان مدت تبلیغات انتخاباتی اعتماد صهیونیست‌ها به کلینتون بیش از ترامپ بود. همچنانکه اخبار نشان می‌داد لابی‌های صهیونیستی به کلینتون نزدیک‌تر بوده و برای ستاد انتخاباتی وی هزینه می‌کنند.
برخی اخبار نشان دهنده این است که حییم سابان و همسرش شرلی سابان که جزو فعالان اقتصادی اسرائیلی و آمریکایی هستند در جریان انتخابات آمریکا، با مجموع ۱۰ میلیون دلار کمک به ستاد انتخاباتی هیلاری کلینتون – نامزد حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری – به عنوان یکی از بزرگترین حامیان مالی وی ظاهر شدند. سابان پیش‌تر بیان کرده بود که «تنها یک مساله در زندگی من وجود دارد و این مساله اسراییل است.»

بنابر آنچه گفته شد به نظر می‌رسد از نظر روابط خارجی ترامپ شاید تغییراتی نسبت به رییس جمهور پیشین آمریکا در نظر داشته باشد که این اقدامات و نزدیک‌تر شدنش با هم‌پیمانان ایران در بلندمدت چندان به ضرر ایران نباشد.
در نهایت شاید بهتر باشد این گونه گفت که اظهارات ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا بیش از آنکه جنبه عملیاتی و برخواسته از تفکرات واقعی خود وی باشد بیشتر جنبه تبلیغاتی و ایجاد هیجان برای شهروندان آمریکایی به منظور داغ کردن تنور انتخابات داشته است. شاهد این ادعا هم اظهارات بعضا ضدو نقیض ترامپ درباره موضوع‌های واحد از جمله برجام است.

ریزش بورس در بازار ایران موقتی است

گرچه از صبح امروز شاهد آن هستیم که بورس ایران هم به پیروزی ترامپ واکنش منفی نشان داده است، ولی تحلیل‌گران اقتصادی و همچنین کارشناسان بازار بورس این ریزش را کوتاه مدت ارزیابی کرده و معتقدند که این رویه در روزها و هفته های بعد اصلاح  خواهد شد.
تحلیل‌ها همچنین حاکی از آن است که گرچه با آمدن ترامپ ممکن است که برخی موارد مانند تسهیل روابط بانکی ایران با جهان و همچنین ورود سرمایه‌گذاران خارحی به ایران به دنبال پیروزی ترامپ با تاخیر انجام شود، ولی این مورد نیز کوتاه مدت بوده، بنابراین نباید چندان نگران تسهیل روابط آینده اقتصادی ایران با جهان بین‌الملل بود، چون در نهایت طبق برجام و الزام طرفین به تعهد به این قرارداد روابط اقتصادی ایران با جهان بهبود می‌یابد.

واکنش ها به سخنرانی ترامپ؛

خوشحالی همپیمانان ترامپ/ حمایت تروئیکای اروپا از برجام

موگرینی در بنیاد کارنگی
شناسهٔ خبر: ۴۱۱۲۷۳۷ – 

اعلام استراتژی دولت ترامپ در خصوص ایران و اظهارات وی در مورد توافق هسته ای، واکنشهای بین المللی به همراه خود داشته است.

به گزارش خبرگزاری مهر، دونالد ترامپ در سخنرانی امشب خود در قبال ایران بر مسائل موشکی ایران، تحریمهای سپاه و عدم دستیابی ایران به سلاحهایی که همسایگان این کشور را تهدید می کند تاکید کرد.

صحبتهای «دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا در مورد ایران و برجام واکنشهای بین المللی را به همراه داشت. در حالی که این سخنان تنها از سوی دو همپیمان منطقه ای واشنگتن مورد تمجید قرار گرفت، اتحادیه اروپا و آژانس بین المللی انرژی اتمی با اعلام پایبندی ایران به برجام و حمایت از این توافق بین المللی پاسخی روشن به سخنان ترامپ دادند.

خوشحالی زودگذر عربستان ، امارات ، بحرین و رژیم صهیونیستی

عربستان سعودی از مواضع ترامپ و تهدیدهای وی در خصوص ایران حمایت کرد.

رژیم صهیونیستی هم از اظهارات ضد ایرانی و شدید اللحن رئیس جمهوری آمریکا علیه ایران استقبال کرد.

دولت امارات نیز بر پایبندی خود به همکاری با واشنگتن برای مقابله با سیاست های ایران در حمایت از تروریسم در منطقه و جهان تاکید کرد.

امارات مدعی شد که توافق هسته ای به ایران این فرصت را داد تا سیاست های خود را تقویت کند، ولی دولت این کشور از این فرصت برای تقویت سیاست های توسعه طلبانه و غیر مسئولان بهره برداری کرد.

همچنین رژیم بحرین اعلام کرد که این کشور از راهبرد دونالد ترامپ در قبال ایران استقبال و حمایت می ‌کند.

در همین راستا بحرین مدعی شد که ایران از گروه ‌های تروریستی حمایت می ‌کند و منامه از هر تلاشی برای جلوگیری از این اقدام ایران استقبال می ‌کند.

موگرینی: از اجرای برجام حمایت می کنیم

فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا پس از اعلام موضع آمریکا در خصوص برجام اظهار داشت: ما باید از ادامه اجرای برجام حمایت کنیم.

وی ادامه داد: هیچ تخطی قابل چشم‌گیری از برجام مشاهده نشده است.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا با تاکید بر اینکه برجام مسأله داخلی آمریکا نیست، عنوان کرد: اتحادیه اروپا همچنان از اجرای برجام حمایت می‌کند.

موگرینی افزود: برجام متممی خیلی طولانی بر قطعنامه شورای امنیت است و هیچ کشوری در دنیا نیست که یک مصوبه شورای امنیت را که با اتفاق ارا امضا شده است، زیر پا بگذارد.

وی تاکید کرد که در دست هیچ رئیس جمهوری در هیچ جای دنیا نیست که یک توافق را لغو کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین اظهار داشت: هر تعهدی ممکن است قابل مذاکره باشد، اما از مقامات ایرانی در تهران بپرسید که می خواهند درباره برجام مذاکره کنند یا نه؟

ابراز نگرانی فرانسه، آلمان و انگلیس از رویکرد ترامپ

در همین حال تروئیکای اروپایی با انتشار بیانیه ای به سخنرانی ترامپ درباره ایران واکنش نشان داد. فرانسه، آلمان و بریتانیا در بیانیه‌ای مشترک تاکید کردند حفظ توافق هسته‌ای ایران، منافع ملی آنها را تامین می‌کند. آژانس بین‌المللی انرژی اتمی مکرراً از طریق برنامه راستی‌آزمایی و نظارتی خود پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است.

در این بیانیه آمده است:

-ما رهبران فرانسه، آلمان و انگلیس، نگرانی خود را از تبعات احتمالی تصمیم رییس جمهور آمریکا مبنی بر عدم تایید پایبندی ایران به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) اعلام می‌کنیم.
ما همچنان به برجام و اجرای کامل آن از سوی تمامی طرفها پایبند هستیم چراکه معتقدیم برجام در راستای منافع امنیتی مشترک ماست.

-برجام محصول ۱۳ سال دیپلماسی و گامی بزرگ در جهت اطمینان از صلح‌آمیز بودن برنامه هسته‌ای ایران است.

-برجام در قالب قطعنامه ۲۲۳۱ مورد حمایت قاطع شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفته و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به کرات از طریق رژیم راستی‌آزمایی خود پایبندی ایران را به این توافق تایید کرده است.

-ما از دولت و کنگره آمریکا می‌خواهیم پیش از هر اقدامی مانند اعمال مجدد تحریم‌های تعلیق‌شده علیه ایران، که ممکن است موجب تضعیف برجام شود تبعات امنیتی آن را برای ایالات متحده و متحدانش در نظر بگیرد.

-همزمان با اینکه ما مصمم هستیم برای حفظ برجام تلاش کنیم، در نگرانی آمریکا از برنامه موشکی بالستیک ایران و فعالیت‌های منطقه‌ای آن که منافع امنیتی اروپا را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهند خود را شریک می‌دانیم.

-ما آماده‌ایم اقدامات مقتضی را برای پرداختن به این نگرانی‌ها از طریق همکاری با آمریکا و تمام طرف‌های ذیربط انجام دهیم.

-ما امیدواریم که ایران برای توقف اقدامات خود در منطقه وارد یک گفتگوی سازنده شده و به سمت یک راه‌حل دیپلماتیک پیش رود.

-دولت‌های ما متعهد به حفظ برجام هستند اما در عین حال، معتقدیم که باید به سایر نگرانی‌ها نیز در خارج از برجام پرداخته شود.

آژانس: ایران به تعهداتش پایبند بوده است

در همین حال آژانس بین المللی انرژی اتمی که نهاد قانونی ناظر بر فعالیت های هسته ای کشورها و مرجع تایید کننده پایبندی ایران به برجام است اعلام کرد: ایران به تعهداتش پایبند بوده است

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرده است که ایران به تعهداتش در قالب توافق هسته‌ای پایبند بوده است.

بر این اساس یوکیا آمانو، مدیرکل آژانس، گفت در حال حاضر مستحکم‌ترین نظام بازرسی‌های هسته‌ای جهان در مورد ایران اجرا می‌شود.

وی با بیان این که آژانس از ژانویه سال ۲۰۱۶ به راستی‌آزمایی و نظارت بر تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام ادامه داده، افزود: همان‌طور که به شورای حکام اعلام کرده‌ام، تعهدات هسته‌ای ایران ذیل برجام، در حال اجرا هستند.

آمانو اذعان کرد: ایران اکنون موقتا، پروتکل الحاقی به توافقنامه جامع پادمانی با آژانس را اجرا می‌کند.

هشدار روسیه: تحریم های یکجانبه علیه ایران محکوم به شکست است

وزارت امور خارجه روسیه در واکنش به سخنرانی رئیس جمهوری آمریکا با صدور بیانیه ای به «دونالد ترامپ» هشدار داد که تحریمهای جدید و یکجانبه واشنگتن علیه ایران محکوم به شکست است و تأکید کرد که در دیپلماسی بین المللی لفاظی های تهدیدآمیز و سلطه جویانه محلی از اِعراب ندارد.

در بیانیه وزارت امور خارجه روسیه آمده است: «تصمیم ترامپ به عدم تأیید یک توافقنامه بین المللی پیرامون برنامه هسته ای ایران مستقیماً بر اجرای این توافقنامه اثر نخواهد گذاشت؛ اما این عدم تأیید در تقابل با روح این توافقنامه است».

وزارت امور خارجه روسیه خاطرنشان کرد که صرفنظر از موضع آمریکا، هیچ راه بازگشتی به وضع تحریمهای سازمان ملل علیه ایران وجود ندارد.

جان کری: عدم تأیید برجام زمینه ساز یک بحران بین المللی است

«جان کری» روز جمعه در واکنش به راهبرد جدید واشنگتن در قبال ایران، بیانیه ای صادر کرد.

در این بیانیه که در صفحه توئیتر جان کری منتشر شد، آمده است: «تصمیم امروز ترامپ تصمیمی خطرناک است. او در حال شکل دهی به یک بحران بین المللی است. این [تصمیم] منافع امنیت ملی آمریکا و نزدیک ترین متحدان ما را به خطر می اندازد. این تصمیم اِعراضی بی پروایانه از واقعیتها به نفعِ خود و ایدئولوژی از سوی رئیس جمهوری است که بجای تأیید کارآمدی این توافق هسته ای، ترجیح می دهد با کنگره و ایران وارد یک قمار خطرناک شود. من قویاً امیدوارم که شش کشور دیگر امضاء کننده این توافق (ایران، انگلیس، فرانسه، روسیه، چین و آلمان) به جهانیان نشان دهند که رفتار مسئولانه چیست و به این توافق پایبند بمانند- بدون توجه به اتهامات دروغین و فتنه انگیزی هایی که ساخته و پرداخته رئیس جمهور آمریکا است».

در بخش دیگری از این بیانیا آمده است : «رئیس جمهور [ترامپ] آبهای مذاکره را آلوده کرد و امکان تمایز قائل شدن میان دغدغه های قانونی از تلاشهای پنهان برای برهم زدن این توافق را آسانتر ساخت. آنچه که ما امروز شاهد  آن بودیم، فاقد شعور و طرز تفکر استراتژیک بود. کنگره اکنون از این فرصت برخوردار است که به مثابه یک فرد بالغ و در راستای منافع امنیت ملی آمریکا عمل کند. آمریکا و سراسر جهان نظاره گر ما هستند».

واکنش اعضای کنگره آمریکا
اعلام نظر نهایی دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا مبنی بر عدم تایید برجام، واکنش توئیتری اعضای کنگره را نیز به دنبال داشت.

در همین راستا، «جان مک کین» عضو جمهوریخواه و رئیس کمیته نیروهای مسلح مجلس سنا در صفحه توئیتر خود نوشت: ایران سالها است که از عواقب اقدامات خود فراری است و راهبرد دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا درباره این کشور تغییری بود که باید مدت‎ها پیش اتفاق می افتاد.

اما «بن کاردین» عضو دموکرات کمیته روابط خارجی سنا در نخستین پیام توئیتری خود گفت: اظهارات و اقدامات علیه ایران، به مثابه تهدیدی مستقیم علیه امنیت ملی آمریکا است.

وی در پیامی دیگر می‎افزاید: تنها یک دیپلماسی جدی برجام را حفظ و خواهان اجرای دقیق آن شده و در عین حال تهاجم غیر هسته ای ایران (!) را هم دفع می کند.

وی در نهایت می گوید: حالا بر عهده کنگره است که به جهان نشان دهد احساس مسئولیت آمریکا در قبال تعهداتش از حمایت فراحزبی برخوردار است.

از سوی دیگر «برد شرمن» نماینده دموکرات ایالت کانزاس با صدور بیانیه ای گفت: من نخستین عضو کنگره بودم که خواهان رد توافق هسته ای ایران شدم. اما اگر آمریکا برجام را لغو کند، دیگر نمی تواند آن را رصد کرده و محدودیت های هسته ای را تشدید کند.

 

اخبار مرتبط