عکس پلمپ موسسه اعتباری حافظ.آخرین روز کاری با مهلت دادسرا+عکس
عکس پلمپ موسسه اعتباری حافظ.آخرین روز کاری با مهلت دادسرا+عکس
نظرتون چیه ؟

عکس پلمپ موسسه اعتباری حافظ.آخرین روز کاری با مهلت دادسرا+عکس

رسانه بانک :: با وجود اعلام پلمب شعب موسسه غیرمجاز حافظ گویا سپرده‌گیری از مردم هنوز در حال انجام است. در این رابطه ظاهرا دادسرا فقط تا ۲۸ مردادماه به تنها شعبه باز این موسسه مهلت داده است.

دفتر سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا، به اخبار منتشرشده درباره ادامه فعالیت یک مؤسسه مالی غیرمجاز در ساری و تبریز واکنش نشان داد و اعلام کرد: برابر بررسی‌های انجام‌شده توسط همکارانمان در پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا مبنی بر غیرمجازبودن فعالیت مؤسسه اعتباری «حافظ» که متضمن دستور قضائی بوده است، این دستور به تمامی فرماندهان انتظامی استان‌ها ابلاغ و در پی آن تمامی شعب این مؤسسه پلمب شد.

در حالی حدود سه ماه گذشته بانک مرکزی اعلام کرد که موسسه اعتباری حافظ فاقد مجوز بوده و همراه با تخلفات در حال فعالیت است که در اعلام‌های بعدی خود تاکید داشت دستور پلمب شعب این موسسه در سراسر کشور را به مراجع ذیربط داده است.

براین اساس قوه قضاییه و همچنین نیروی انتظامی مسئول پیگیری موضوع و بستن کامل این موسسه اعتباری شدند. اما در روزهای اخیر بانک مرکزی اعلام کرد که با وجود صدور دستور پلمب و پیگیری‌های انجام شده همچنان دو شعبه در تبریز و ساری در حال فعالیت و سپرده‌گیری از مردم هستند.

بعد از این واکنش بانک مرکزی، ناجا اعلام کرد که تقریبا تمام شعب حافظ پملب در سراسر کشور پلمب شده‌اند، به طوری که براساس بررسی‌های انجام شده تنها شعبه باز تبریز نیز در یازدهم مردادماه بسته شده و شعبه ساری هم که همچنان فعال است بنا به دستور معاون دادسرای عمومی و انقلاب این شهر تا ۲۸ مردادماه مهلت دارد.

بر این اساس با توضیحی که ناجا اعلام کرده باید منتظر بود که در نهایت روز ۲۸ مرداد ماه و به هر ترتیبی فعالیت شعب حافظ به طور کامل پایان یافته و این موسسه برانداخته می‌شود یا خیر، چرا که فعالیت غیرمجاز این موسسه اعتباری در کنار تمامی تبعاتی که به دنبال خواهد داشت، خود عامل تحریک مردم برای سپرده گیری بوده و با توجه به این که ممکن است تعداد قابل توجهی از مردم در جریان هشدارها نسبت به سپرده‌گذاری در این موسسه قرار نگرفته باشند، به آن مراجعه کرده و سرمایه خود را در آن قرار دهند. این در حالی است که بانک مرکزی اعلام کرده به هیچ عنوان تعهدی را در قبال سپرده گذاری در این موسسه به عهده نخواهد گرفت.

حافظ موسسه‌ای با حدود ۲۵ شعبه و اغلب در تبریز و ساری است که بدون دریافت هیچ مجوزی از بانک مرکزی و البته با ایجاد چند ساختمان مشغول فعالیت بوده است. این موسسه عملیات بانکی نداشت ولی با دریافت پول از مردم مجموع منابع دریافتی را در یکی از بانک‌ها سپرده گذاری کرده و سود بالایی دریافت می‌کرد که از این سود بخشی را در قالب سود سپرده به مشتریان خود پرداخت کرده و مابقی در حساب حافظ و سهامدارانش قرار می‌گرفت.

 نیروی انتظامی از پلمب تمامی شعب مؤسسه مالی حافظ خبر داد و گفت: به شعبه ساری نیز بنا بر دستور معاون دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تا ۲۸ مردادماه مهلت داده شده است.
 دفتر سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی ناجا، به اخبار منتشرشده درباره ادامه فعالیت یک مؤسسه مالی غیرمجاز در ساری و تبریز واکنش نشان داد و اعلام کرد: برابر بررسی‌های انجام‌شده توسط همکارانمان در پلیس اطلاعات و امنیت عمومی ناجا مبنی بر غیرمجازبودن فعالیت مؤسسه اعتباری «حافظ» که متضمن دستور قضائی بوده است، این دستور به تمامی فرماندهان انتظامی استان‌ها ابلاغ و در پی آن تمامی شعب این مؤسسه پلمب شد.
همچنین شعبه این مؤسسه در تبریز در تاریخ یازدهم مردادماه پلمب شده بود و به شعبه ساری نیز بنا بر دستور معاون دادسرای عمومی و انقلاب این شهرستان تا ۲۸ مردادماه مهلت داده شده است.
بانک مرکزی مدت‌هاست که مؤسسه حافظ را بدون مجوز اعلام کرده است. این بانک در تاریخ ١٧ خرداد ١٣٩۶ با درج هشداری در سایت خود نوشت: «این فعال غیرمجاز فاقد هرگونه مجوز از بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران بوده و فعالیت شعب آن غیرقانونی است».
آنچه حائز اهمیت است این است که «این فعال غیرمجاز» نیز در هشتم مهرماه ١٣٩١، باز هم از سوی بانک مرکزی «غیرمجاز» اعلام شده بود. با این حال این مؤسسه توانسته است تا مرداد ٩۶ هم به فعالیت‌های خود ادامه دهد تا اینکه بانک مرکزی اول تیرماه ٩۶ دستور قضائی توقف فعالیت شعب حافظ را به نیروی انتظامی ابلاغ کرد. اما آنچه در هشدار هشتم مهرماه ١٣٩١ در مورد فعالیت غیرمجاز مؤسسه مالی و اعتباری حافظ جلب توجه می‌کند، یکی از بندهای قیدشده در آن است که بانک مرکزی در آن گفته: فریب تبلیغات این مؤسسات از سوی صداوسیما را نخورید! مشخص نیست این مؤسسات غیرمجاز مادامی ‌که از سوی بانک مرکزی مجوز ندارند با توسل به کدامین بند، می‌توانند اجازه شیوع تبلیغات دروغین در صداوسیما و بیلبوردهای شهرداری را کسب کنند.
در آبان‌ماه ٩١ ابراهیم درویشی، معاون وقت نظارت بانک مرکزی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران گفته بود: «از مردم برای چندمین بار می‌خواهیم به هیچ عنوان فریب گروهی را که مدعی راه‌اندازی مؤسسه غیرقانونی حافظ هستند، نخورند و منابع مالی خود را در اختیار این گروه متخلف قرار ندهند». با این اوصاف این مؤسسه با شعار «عاشق خدمت خلقیم و خدا حافظ ماست»، به فعالیت‌های خداپسندانه خود ادامه داد.
دفتر مرکزی این مؤسسه در تهران است و در سراسر کشور حدود ٢۵ شعبه دارد. بر اساس شواهد، این مؤسسه غیرمجاز، محوریت فعالیت‌های خود را در ساری و تبریز متمرکز کرده است. بنا بر گزارش ایسنا فعالیت مؤسسه حافظ صرفا محدود به دریافت سپرده بوده است؛ به گونه‌ای که این مؤسسه سپرده‌ها را از مردم دریافت می‌کرد و در مجموع با ارقام کلانی که به دست می‌آورد، نزد یکی از بانک‌های بزرگ و تحت عنوان شخص حقیقی سپرده‌گذاری می‌کرد. در این شرایط از اختلاف سود سرمایه کلانی که سپرده‌گذاری کرده بود، سود سپرده‌گذاران خود را که اغلب خرد بود، پرداخت می‌کرد.
بر اساس این گزارش مؤسسات اعتباری غیرمجازی که در حال فعالیت هستند، با اینکه مجوزی از بانک مرکزی ندارند اما اغلب با مجوز قبلی نیروی انتظامی یا مجوزهای تعاونی‌های آزادی که از سوی وزارت تعاون در سال‌های قبل صادر شده، فعالیت می‌کنند. این در حالی است که مؤسسه حافظ تاکنون هیچ‌گونه مجوزی از هیچ نهادی نداشته است.
سیداحسان میرزاباقری‌برزی، مدیرعامل و عضو هیئت‌مدیره مؤسسه خودخوانده حافظ است. او ٣٧ سال دارد. در پیام نوروزی خود که در وب‌سایت «بانک مردم» درج شده، اظهار کرده است: با استعانت از درگاه ایزد متعال و با گذشت زمانی نسبتا طولانی و انجام کلیه فرایندهای ابلاغی از سوی بانک مرکزی ج.ا.ا و اخذ تأییدیه‌های اولیه و مضافا اظهارنظر دستگاه قضائی مبنی بر بلامانع اعلام‌شدن فعالیت مؤسسه، به پایان مسیر فرایند اخذ مجوز تأسیس رسیده‌ایم و به منظور آغاز فرایند فعالیت (مجدد) برآنیم با درنظرگرفتن مدیریت زمان و موقعیت‌سنجی، با توکل به خدا و امید به الطاف الهی، همت، پشتکار و بهره‌گیری توأمان از دانش و تجربه، سخن گوهربار بنیان‌گذار کبیر نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران، حضرت امام خمینی (ره) که فرمودند: «اگر باور کنیم که می‌توانیم، توانا می‌شویم» را سرلوحه قرار داده و با تدبیر و خرد جمعی بتوانیم در این مسیر پرفرازونشیب، ضمن بهره‌بردن از منافع مادی و معنوی آن، همواره خادمی امین، صادق، وفادار و همچنین کوشا و سرآمد باشیم».
به نوشته شرق، پنج ماه بعد از این پیام نوروزی او اولتیماتوم‌های بانک مرکزی نتیجه داد و این‌ مؤسسه به پایان خود رسید.

اخبار مرتبط