عرضه ناموفق فروش سه شرکت بیمه آسیا، البرز و دانا

عرضه ناموفق فروش سه شرکت بیمه آسیا، البرز و دانا
نظرتون چیه ؟

عرضه ناموفق فروش سه شرکت بیمه آسیا، البرز و دانا

 

 

رسانه بانک و بیمه ::

طبق مصوبه هیئت وزیران مبنی بر واگذاری تمامی سهام باقیمانده متعلق به دولت در شرکت های بیمه آسیا، البرز و دانا، امروز سازمان خصوصی‌سازی بلوک ۱۷٫۳۴ درصدی بیمه البرز را در بورس عرضه می کند تا فرایند واگذاری هر سه شرکت بیمه حاضر در بورس شروع شود.

اگر چه سازمان خصوصی سازی اعلام کرده که تلاش خواهد کرد؛ بخش خصوصی واقعی خریدار سهام های عرضه شده باشد اما همچنان احتمال حضور شبه دولتی ها در خرید سهام شرکتهای بیمه واگذار شده می رود.البته گفته می شود ظرف ده روز آینده و اوایل اسفند ماه نامه عرضه دوباره سهام شرکت بیمه ای مذکور برای واگذاری منتشر خواهد شد.

بلوک ” البرز” شامل بیش از ۶۹۴ میلیون و ۶۶۷ سهم است که به قیمت پایه هر سهم ۱۶۳ تومان و به ارزش ۴۲٫۵ میلیارد تومان ، به صورت ۳۰ درصد نقد و باقی اقساط اقساط ۴ ساله روانه میز فروش می شود.

برخی منابع خبری عدم تکمیل مدارک متقاضیان را از دلایل عدم فروش بلوک مدیریتی بیمه البرز در روز جاری ذکر می کنند و برخی دیگر عدم تایید  صلاحیت آنها توسط بورس را علت بفروش نرفتن این بلوک می دانند.

گفتنی است ، قیمت پایه  برای هر سهم عرضه شده بیمه البرز قیمت تابلوی بورس در روز عرضه به اضافه ۲۰ درصد به شرط انکه از مبلغ ۱۲۷۵ ریال کمتر نباشد اعلام شده بود.

سپرده شرکت در واگذاری این میزان سهام که به وکالت از سوی وزارت امور اقتصادی و دارایی قرار بود امروز در بورس اوراق بهادار عرضه شود، ۲۶ میلیارد و ۵۳۲ میلیون و ۷۵۴ هزار و ۲۲۱ ریال تعیین شده بود.

بلوک شرکت بیمه آسیا ، شامل بیش از ۴۳۳ میلیون و ۳۹۷ سهم بود که به قیمت پایه هر سهم ۱۹۲ تومان توسط سازمان خصوصی‌سازی و به وکالت از دولت آماده واگذاری بود اما به دلیل عدم تایید صلاحیت دو متقاضی حقوقی، معامله نشد.
وی ادامه داد: یکی از این دو خریدار نمی توانست شرط مهم مالکیت مستقیم یا غیر مستقیم ۲۰ درصدی در سهامداری شرکت های بیمه را رعایت کند و در سویی دیگر، متقاضی دوم هم به رغم اعلام کارگزار مبنی بر داشتن تمکن مالی، صورت مالی شفافی نداشت تا تمکن مالی آن مشخص شود و به همین دلیل معامله ایی برای این بلوک هم در روز جاری انجام نشد.

 

اخبار مرتبط