روحاني: ايران «امن ترين» و «پربازده ترين» مقصد سرمايه گذاري در منطقه است: دعوت سرمايه گذاران از تريبون سازمان ملل
روحاني: ايران «امن ترين» و «پربازده ترين» مقصد سرمايه گذاري در منطقه است: دعوت سرمايه گذاران از تريبون سازمان ملل
نظرتون چیه ؟

حسن روحاني، رئيس جمهوري، روز پنج شنبه در سخنراني خود در مجمع عمومي سازمان ملل متحد، از بدعهدي و تعلل آمريکا دراجراي کامل برجام انتقاد کرد و اهمال نسبت به اجراي کامل برجام را از سوي آمريکا، تخلفي بين المللي توصيف کرد. او همچنين بابيان اينکه تعلل ايالات متحده در اجراي تعهدات قانوني اش در ماه هاي گذشته، اشتباهي راهبردي است، خواستار جبران فوري آن از سوي اين کشور شد. البته گلايه رئيس جمهوري از آمريکا تنها به سخنان او در جمع سران کشورهاي شرکت کننده در نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد محدود نشد. او روز پنج شنبه در نشست خبري اش در نيويورک نيز در جمع خبرنگاران، يک بارديگر نحوه اجراي برجام از سوي دولت آمريکا را مورد انتقاد قرارداد و گفت:گله اي که ما از ايالات متحده در نحوه اجراي برجام داريم، اين است که شاهد تاخير در اجراي تعهداتش و در برخي موارد اهمال و عدم شفافيت هستيم.
حسن روحاني همچنين در اين نشست خبري به شکايت ايران از آمريکا به کميسيون مشترک وزراي خارجه برجام اشاره کرد و اعلام کرد که همه کشورها دراين نشست تاکيد کرده اند که آمريکا بايد دقيقا به تعهدات خود عمل کند. رئيس جمهوري با انتقاد از عدم همکاري بانک هاي بزرگ با ايران دردوران پسابرجام گفت: اين آمريکايي ها هستند که با صراحت و شفافيت به بانک هاي بزرگ نمي گويند که موضع شان در قبال همکاري اين بانک ها با ايران چيست. ما نسبت به اين موضوع معترض هستيم و براساس سازوکارهاي اعتراض در حال پيگيري اعتراض خود هستيم.
ساعتي پس از طرح اين انتقادات از سوي حسن روحاني، وزارت خارجه آمريکا با اشاره به ديدار جان کري وزير خارجه اين کشور با محمدجواد ظريف وزير امور خارجه ايران، اعلام کرد که جان کري صراحتا به ظريف گفته که آمريکا به «همه» تعهداتش پايبند بوده است. همزمان به گزارش خبرگزاري فارس،«سحر نوروززاده» سخنگوي فارسي زبان جديد وزارت خارجه آمريکادر گفت وگويي بر اجراي آمريکا بر همه تعهداتش تاکيد کرد. از سوي ديگر فدريکا موگريني، مسوول سياست خارجي اتحاديه اروپا از گفت وگوي طرف ها براي برداشته شدن موانع و مشکلات بانک ها و موسسات مالي براي تجارت با ايران در نشست وزراي خارجه ۱+۵ و ايران در مقر سازمان ملل خبر داد.
اما انتقاد از بدعهدي آمريکا در اجراي تعهداتش دراجراي برجام، تنها محور سخنان حسن روحاني در نيويورک نبود. او در سخنراني اش در هفتاد و يکمين نشست مجمع عمومي سازمان ملل متحد، از دولت عربستان سعودي نيز خواست تا از ادامه سياست هاي تفرقه افکنانه، ترويج ايدئولوژي نفرت و تعرض به حقوق همسايگان باز ايستد و مسووليت خود نسبت به حيات و حرمت زائران را بپذيرد و روابط خود را بر پايه احترام متقابل و مسووليت پذيري در قبال ملت هاي منطقه تنظيم کند. رئيس جمهوري در نشست خبري خود با رسانه هاي جهان نيز گفت: مشکل عمده ما با عربستان مسائل منطقه اي است و در مباحث دوجانبه مشکل خاصي با اين کشور نداريم. به گزارش پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري، او همچنين افزود: نقض قوانين و مقررات و جنايات بين المللي و همچنين نحوه رفتار با زائران خانه خدا از جمله مواردي است که دو کشور ايران و عربستان با يکديگر اختلاف دارند. در کنار اين گلايه ها حسن روحاني روز پنج شنبه در سخنراني اش در سازمان ملل با اشاره به برجام و معرفي ايران به عنوان امن ترين و پربازده ترين مقصد سرمايه گذاري و مشارکت در منطقه، گفت: قصد داريم با انجام اصلاحات اقتصادي و رعايت انضباط پولي و مالي، با حفظ دستاورد کاهش نرخ تورم، ثبات و پيش بيني پذيري اقتصادي را افزايش داده و از اين طريق زمينه ساز سرمايه گذاري بيشتر در اقتصاد شويم. او افزود: در بهار امسال به رشد بالاي ۴ درصد، تورم تک رقمي و نزديک شدن به توليد و صادرات نفت در دوران پيش از تحريم ها رسيده و شاهد شکوفايي بيشتر اقتصادي، علمي و فناوري در ايران خواهيم بود. او همچنين تصريح کرد که رشد اقتصادي ايران تا پايان سال ۲۰۱۶ به حدود ۵ درصد خواهد رسيد و براساس همه پيش بيني هاي داخلي و بين المللي، ايران در سال جاري از بالاترين رشدهاي پيش بيني شده براي کشورهاي نفتي برخوردار خواهد بود.

اخبار مرتبط