جزئيات جديد از فروش اقساطي كالا
جزئيات جديد از فروش اقساطي كالا
نظرتون چیه ؟

جزئيات جديد از فروش اقساطي كالا

گروه صنعت و معدن: رکود حاکم در بازار داخلي موجب شد تا علاوه بر بسته دولت براي خروج از رکود که سال گذشته در دستور کار قرار گرفت، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي نيز در راستاي حمايت از افراد تحت پوشش اين وزارتخانه سه شنبه گذشته اطلاعيه ثبت نام براي دريافت طرح کارت اعتباري رفاه اجتماعي ايرانيان (کاراکارت) را روي خروجي پرتابل اين وزارتخانه قرار دهد.
براساس دستور العمل وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي متقاضيان کاراکارت با مراجعه به سامانه www.samanehrefah.ir مي توانند نسبت به ثبت نام و استفاده از اين تسهيلات اقدام کنند. اقدام صورت گرفته از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي در حالي است که اواخر مهر ماه سال گذشته دولت در راستاي خروج از رکود حاکم در بازار بسته خروج از رکود را رونمايي کرد. براساس دستورالعمل بسته خروج از رکود فروش اقساطي خودروهاي داخلي، اعطاي تسهيلات به بنگاه هاي توليدي از طريق تسهيلات خريد دين و اعطاي تسهيلات خريد کالاهاي مصرفي بادوام ايراني منتخب از طريق صدور کارت خريد کالاي ايراني پيش بيني شده بود که از ميان اين سه گروه تنها طرح فروش اقساطي خودروهاي داخلي به اجرا در آمد و دو طرح باقي مانده اجرايي نشدند. حال پس از گذشت ۶ ماه از ابلاغ طرح خريد کالاهاي مصرفي بادوام ايراني منتخب مسوولان از اجرايي شدن اين طرح از پايان فروردين ماه خبر مي دهند. با توجه به بازگشت کارت خريد کالاي ايراني به سبد خريد متقاضيان کالاي ايراني مي توان گفت دو کارت خريد کالابراي خروج از رکود در بازار توزيع خواهد شد که هر يک مي تواند بخشي از مشکل رکود در بازار داخلي را برطرف کنند. براساس اطلاعيه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي ميزان اعتبار کارت يا ميزان تخصيص وام معادل چهار برابر حقوق هرماه فرد خواهد بود و مدت باز پرداخت اقساط وام ۱۲ ماه است. مدت اعتبار کارت نيز روي کارت اعتباري درج شده است و در صورتي که اجراي اين طرح تداوم يابد امکان شارژ مجدد کارت وجود خواهد داشت . از سوي ديگر بانک هاي رفاه کارگران و صادرات نيز منابع مالي طرح را تامين خواهند کرد.
اما به گفته يکي از مسوولان سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور سه کارت خريد کالااز سوي بخش هاي مختلف تعريف شده که در اين خصوص مي توان به کرديت کارت اشاره کرد که از سوي بانک مرکزي بستر آن تاحدودي فراهم شده است. کارت بعدي از سوي وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي به منظور حمايت از افراد تحت پوشش سازمان تامين اجتماعي در نظر گرفته شده است. سومين کارت نيز از سوي دولت در راستاي خروج از رکود مدنظر قرار گرفته که براساس برنامه ريزي صورت گرفته کارت ها با سود ۱۲ درصد و بازپرداخت ۲۴ ماهه در اختيار متقاضيان قرار خواهد گرفت.
اين مقام مسوول در خصوص اينکه از چه زمان پاي سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور به طرح خريد کالاي ايراني باز شد به «دنياي اقتصاد» گفت: اواخر سال گذشته و با توجه به مشکلاتي که در اجراي اعطاي تسهيلات براي خريد کالاهاي مصرفي بادوام ايراني منتخب از طريق صدور کارت خريد کالاي ايراني به وجود آمد، اين طرح به اين سازمان منتقل شد و پس از بررسي مشکلات مقرر شد تا دستگاه هاي متولي تا پايان فروردين ماه نسبت به اعلام اسامي مشمولان طرح اقدام کنند. وي در ادامه افزود: اين طرح شامل سه گروه بازنشستگان صندوق بازنشستگي کشوري، مستمري بگيران تامين اجتماعي و کارکنان آموزش و پرورش مي شود و هر يک از گروه هاي مذکور مي توانند ۳۵۰ هزار متقاضي را به منظور دريافت کارت معرفي کنند. در حال حاضر نيز به دستگاه هاي متولي اعلام شده تا پايان فروردين ماه ليست مشمولان را اعلام کنند و در صورتي که هر يک از دستگاه هاي مشمول نتوانند ظرفيت در نظر گرفته شده را پر کنند گروه جديدي به ليست مشمولان افزوده خواهد شد.

اقساط ۲۴ ماهه شد
از سوي ديگر حميدرضا غزنوي، سخنگوي انجمن توليد کنندگان لوازم خانگي نيز در خصوص جزئيات طرح کارت اعتباري خريد کالاکه قرار است طبق وعده وزير صنعت از انتهاي فروردين ماه در اختيار مشمولان قرار گيرد، گفت: در جلسه کارگروهي که اواخر سال گذشته برگزار شد، مقرر شد تا مدت زمان بازپرداخت تسهيلات از ۱۲ ماه به ۲۴ ماه افزايش يابد و با شرايط جديد متقاضيان ماهانه ۲۴۰ هزار تومان اقساط پرداخت کنند.
به گفته غزنوي براي اين طرح در مجموع ۴ هزار و ۲۰۰ ميليارد تومان اعتبار در نظر گرفته شده است که با اين شرايط براي هر يک از گروه هاي مشمول هزار و ۴۰۰ ميليارد تومان اختصاص خواهد يافت. به گفته غزنوي سقف تسهيلات ۶ ميليون تومان خواهد بود، اما بودجه کل کاهش نخواهد داشت و سقف در نظر گرفته شده موجب مي شود تا تعداد بيشتري بتوانند از اين طرح استفاده کنند. سخنگوي انجمن توليد کنندگان لوازم خانگي با بيان اينکه مشکلات به وجود آمده در اجراي طرح موجب شد تا ستادي در سازمان مديريت و برنامه ريزي كشور تشکيل شود، عنوان کرد: براساس برنامه ريزي صورت گرفته مقرر شد تا هماهنگي ها در اين سازمان صورت گيرد.
غزنوي با بيان اينکه فقط کالاهاي ايراني در طرح مذکور عرضه مي شوند، اظهار کرد: کالاهاي خارجي و کالاهاي مونتاژ ايران در اين طرح عرضه نمي شوند و پس از استفاده از کارت در فروشگاه هاي معتبر اعلام شده از سوي توليد کنندگان، مبلغ به حساب توليد کننده واريز و يک کالااز کالاهاي موجود در انبار کم مي شود.به گفته غزنوي بيش از ۱۳۰ شرکت ايراني در سايت وزارت صنعت، معدن و تجارت مورد تاييد قرار گرفتند که کالاهاي اين شرکت ها از لحاظ کيفيت، قيمت، خدمات پس از فروش و استاندارد مورد تاييد قرار گرفته و حدود ۱۰ هزار فروشگاه در سراسر کشور براي ارائه کالاها در راستاي اين طرح تجهيز شده اند. غزنوي با بيان اينکه قرار است کارت ها تا پايان فروردين ماه توزيع شوند، اظهار کرد: اعتبار کارت ها سه ماه بوده و پس از سه ماه منقضي مي شوند، اما پرداخت قسط توسط مصرف کنندگان تنها پس از استفاده از کارت در فروشگاه ها انجام مي شود، بنابراين مصرف کننده مي تواند در طول اين سه ماه از فروشگاه هاي معرفي شده اقدام به خريد کنند. غزنوي درباره ميزان دريافت تسهيلات در قالب کارت هاي اعتباري خريد کالانيز ادامه داد: افرادي مشمول دريافت اين کارت ها مي شوند که مجموع حقوق و مزاياي دريافتي آنها کمتر از ۵/ ۱ ميليون تومان باشد و ميزان دريافت تسهيلات نيز به اعتبارسنجي بانک از فرد موردنظر بستگي دارد.

اخبار مرتبط