بورس تهران همراه با توافق هسته اي
بورس تهران همراه با توافق هسته اي
4.5 (90%) 4 votes

بورس تهران همراه با توافق هسته اي

نويسنده: همايون دارابي

گروه بورس – بورس اوراق بهادار تهران پنج روز کاري ابتداي سال باوجود درگيري در چنبره ماراتن مذاکرات هسته اي به بازدهي
۱/ ۵ درصدي دست يافت؛ بازدهي که بيش از انتظار اوليه معامله گران بود. در بازار سهام معامله گران در حالي فعاليت خود را شروع کردند که همزمان با شروع معاملات در روز چهارشنبه و پس از آن در نخستين هفته کاري کامل سال ۹۴ که مذاکرات لوزان سوئيس شروع و با فراز و فرود آن بازار نيز با تلاطم مواجه شد.
اوج اين تلاطم ها در روزهاي دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته زماني به نمايش گذاشته شد که کارگزاران با پايان ساعات معاملاتي به ويژه در روز سه شنبه براي حفظ دست برتر در هر سناريوي مذاکرات اقدام به چيدن صف خريد و فروش در نمادهاي متاثر از مذاکرات کردند. اکثر معامله گران در هفته گذشته با احساس خوش بيني نسبت به نتيجه مذاکرات به ويژه توجه خود را به دو گروه خودرويي و بانکي معطوف کردند. در اين ميان معامله گران در تعطيلات پايان هفته سرانجام شاهد اعلام حصول تفاهمي نهايي بودند؛ تفاهمي که زمينه ساز تدوين برنامه جامع اقدام هسته اي و زمينه ساز رفع تحريم ها خواهد بود. براساس بيانيه مشترکي که در پايان ۸ روز مذاکره به دست آمد در برابر برخي محدوديت ها در برنامه هسته اي کشورمان و پذيرش داوطلبانه پروتکل الحاقي و پس از اجرايي شدن برنامه جامع اقدام مشترک، تمامي قطعنامه هاي شوراي امنيت لغو خواهد شد و همه تحريم هاي اقتصادي و مالي چندجانبه اروپا و يکجانبه آمريکا از جمله تحريم هاي مالي، بانکي، بيمه اي، سرمايه گذاري و تمامي خدمات مرتبط با آنها در حوزه هاي مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشيمي و خودروسازي لغو خواهند شد. همچنين تحريم ها عليه اشخاص حقيقي و حقوقي، سازمان ها، نهادهاي دولتي و خصوصي تحت تحريم هاي مرتبط هسته اي ايران از جمله بانک مرکزي، ساير موسسات مالي و بانکي، سوئيفت، کشتيراني و هواپيمايي جمهوري اسلامي و کشتيراني نفت به طور همه جانبه برداشته خواهند شد.
در هفته گذشته در کنار تحولات سياسي در صحنه اقتصادي نيز باوجود تعطيلي نسبي، در حوزه اقتصاد خبرهاي مهمي در جريان بود. در اين شرايط البته برخي از خبرها به پيش بيني شرايط اقتصاد کشور در سال جاري پرداختند. در يکي از مهم ترين اظهار نظرها محمدباقر نوبخت، رئيس سازمان مديريت و برنامه ريزي کشور و سخنگوي دولت در گفت وگو با خبرگزاري تسنيم، با تاکيد بر عزم دولت در حمايت از واحدهاي توليدي گفت: ما در ادامه اين بخش از سياست هايمان مبلغ ۵۲۰۰ ميليارد تومان يارانه به بخش توليد در سال آينده اختصاص داده ايم. البته ذکر اين نکته نيز ضروري است که اين رقم در صورت تحقق ۱۰۰ درصدي بودجه دريافتي که بخشي از آن به قيمت نفت بستگي دارد، پرداخت خواهد شد.
وي افزود: علاوه بر آن نيز ما حدود ۳۰ هزار ميليارد تومان اعتبارات عمراني را در اين بخش سرمايه گذاري کرديم و علاقه مند بوديم اين رقم به ۴۰ هزار ميليارد تومان مي رسيد. رئيس سازمان برنامه ريزي در پاسخ به سوالي درخصوص پيش بيني دولت از وضعيت رشد اقتصادي در سال جاري نيز گفت: پيش بيني ما اين است که در سال ۹۴ حداقل ۳ درصد رشد مثبت اقتصادي داشته باشيم.
در همين حال در صحنه اقتصادي، رئيس کل بانک مرکزي از ارائه پيشنهاد تعيين سقف سود تسهيلات بانکي خبر داد و گفت: اين پيشنهاد در نخستين جلسه شوراي پول و اعتبار در سال ۹۴ مطرح مي شود تا سقف سود تسهيلات بانکي با حفظ ويژگي هاي عقود اسلامي تعيين شود.
در همين حال در صحنه بازار جهاني نيز شرايط به مذاکرات هسته اي وابسته بود جايي که بهاي نفت با نوساني قابل ملاحظه توام با فراز و فرودهاي مذاکرات هسته اي مواجه شد در آخرين معاملات بازار بهاي نفت برنت در حدود ۵۶ دلار باقي مانده است؛ جايي که به رغم بحران يمن و مساله هسته اي کشورمان شرايط همچنان براي بازار نفت ضعيف است. از ديدگاه کارشناسان با فرارسيدن فصل بهار و همچنين در صورت رخداد حوادث کاهنده تنش هاي موجود بازار نفت با احتمال کاهش قيمت روبه رو است. در بازار جهاني فلزات بهاي مس به مرز ۶ هزار دلار رسيده است؛ جايي که بهاي هر تن مس به ۶ هزار و ۷۰ دلار رسيده است بهاي سه فلز آلومينيوم، روي و سرب نيز به ترتيب يک هزار و ۷۶۵ دلار، ۲ هزار و ۶۹ دلار و يک هزار و ۸۲۰ دلار رقم خورده است. در بازار سنگ آهن نيز هفته گذشته شاخص قيمت سنگ آهن خلوص ٦٢ درصد موسسه پلاتس با ٢ دلار کاهش به پايين ترين سطح ٥٣ دلار هر تن خشک سي اف آر رسيد. شاخص قيمت استيل ايندکس نيز حدود يک دلار افت داشته و ٥٤ دلار و ١٠ سنت هر تن خشک سي اف آر ثبت شد.
مازاد عرضه سنگ آهن همچنان مشهود است. انتظار مي رود قيمت باز هم کاهش يابد از اين رو خريدارها ترجيح مي دهند عقب بنشينند. به گزارش ايفنا، تقاضاي سنگ آهن به دليل کاهش توليد کارخانه هاي چيني رو به پايين است. کارخانه ها توليد را کاهش داده اند تا در بازار راکد فعلي کمتر ضرر کنند يا اينکه سعي دارند با قوانين جديد زيست محيطي در چين خود را سازگار کنند.
در اين بين بازار سهام در آخرين روز کاري هفته گذشته با جمع آوري صف هايي مواجه بود که انتهاي روز سه شنبه تشکيل شد و به اين ترتيب حتي برخي از نمادها از منفي تا مثبت حرکت کردند. اين امر البته به غير از گروه پالايشي بود که در تمام روزهاي معاملاتي سال جاري با صف خريد همراه بودند. وضعيت رفتاري گروه پالايشي بار ديگر مشکلات مربوط به دامنه نوسان ۴ درصد و ۵ درصدي و حجم مبناي نمادهاي بورسي نظير پالايشگاه اصفهان را به نمايش گذاشته است که پس از افت بيش از ۶۰ درصدي اينک با صف خريدي همراه شده است که مي تواند پالس هاي اشتباهي را به بازار مخابره کند. از ديدگاه اکثر کارشناسان دامنه نوسان محدود با حضور حجم مبنا کارکرد اساسي بازار سرمايه در کشف قيمت عادلانه را با مشکل مواجه کرده است. در همين حال بازار با قرائت بيانيه مشترک ميان تهران و گروه ۱+۵ در انتظار افزايش اميدواري ها و رشد قيمت ها است؛ امري که انتظار مي رود اکثر گروه هاي سهام به ويژه گروه بانکي و خودرويي را تحت تاثير قرار دهد. در بازار روز سه شنبه اکثر نمادها تحت تاثير فراز و فرودهاي مذاکرات هسته اي بودند. از اين رو به نظر مي رسد بازار بدون توجه به وضعيت نمادها در سه شنبه گذشته، شاهد رفتار جديدي در بازار خواهد بود. در بازار روز سه شنبه در گروه دارويي نماد ابوريحان پس از افزايش سرمايه از ۸ ميليارد تومان به ۱۴/ ۴ ميليارد تومان بازگشايي شد. در اين گروه پارس دارو امروز براي برگزاري مجمع افزايش سرمايه متوقف مي شود.
در گروه بانکي نيز بانک ايران زمين شاهد اعلام سرمايه گذاري شاهد در واگذاري بلوک ۶۴/ ۸ درصدي سهام اين بانک بود. اين بلوک ۲۳ فروردين با قيمت پايه ۳ هزار و ۷۱۰ ريال عرضه مي شود. شرايط تقسيط ارزش اين بلوک براي خريداران به صورت ۴۰درصد نقد اعلام شده است. در گروه حمل و نقل فرابورس شاهد ورود يک تازه وارد است، شرکت کشتيراني خط جنوب ايران در بازار اول فرابورس پذيرفته شده است. در گروه شوينده امروز بين المللي محصولات پارس شاهد توقف نماد براي برگزاري مجمع سالانه خواهد بود.
در مجموع بازار سهام در هفته گذشته به عنوان نخستين هفته کاري بازار سهام شاهد داد و ستد ۶۴۲ ميليارد تومان سهام بود که البته بخشي از آن در خارج از ساعت معاملاتي در روز سه شنبه و با انتقال چند بلوک در خارج از ساعت معاملاتي به ثبت رسيد. شاخص نيز از ابتداي سال با رشد ۲هزار و ۸۴۳ واحدي معادل ۱/ ۵ درصد رشد را به ثبت رساند.

اخبار مرتبط