اقتصاد ایران در چنبره موسسات غیرمجاز
اقتصاد ایران در چنبره موسسات غیرمجاز
نظرتون چیه ؟

اقتصاد ایران در چنبره موسسات غیرمجاز

رسانه بانک به نقل از خبرگزاری ایلنا: عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی با اشاره به مشکلات موسسات پولی غیرمجاز در اقتصاد ایران، از وجود رقابت ناسالم در پرداخت نرخ سود از سوی این موسسات سخن گفت.

کامران‌ندری گفت: یکی از مهمترین معضلات و مشکلاتی که در حال‌حاضر نظام بانکی کشور را درگیر کرده، حضور مؤسسات مالی و اعتباری است که بدون مجوز از بانک مرکزی فعالیت می کنند.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی اظهارداشت: این مؤسسات مشکلات اساسی را برای نظام بانکی کشور ایجاد کرده‌اند و به دلیل اینکه تحت نظارت نیستند و مقررات بانک مرکزی را رعایت نمی‌کنند باعث شده تا ریسک سپرده گذاری در این موسسات افزایش یابد.

عضو هیات علمی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: بعضا اتفاق افتاده هموطنانی که در این موسسات سپرده گذاری کرده اند با مشکل مواجه شده و نتوانستند منابع و سپرده های خود را از این موسسات دریافت کنند.

ندری ادامه داد: مشکل دومی که این موسسات ایجاد کرده اند اینکه رقابت ناسالمی در پرداخت سود سپرده ها و سود بانکی ایجاد شده و رقابتی که این موسسات برای جذب منابع مردم داشته اند باعث شده تا نرخ سود سپرده ها افزایش یابد و این افزایش سبب شده که تقاضای کل در اقتصاد لطمه ببیند و مشکلاتی در این زمینه به وجود بیاید.

وی همچنین به مشکلاتی که برای تولیدکنندگان و بنگاه ها در چنین فضایی ایجاد شده اشاره کرد و گفت: مشکلات مطرح شده باعث شده تا سرمایه گذاران نتوانند فعالیت مناسبی داشته باشند.

مدیر گروه بانکداری اسلامی پژوهشکده پولی و بانکی بانک مرکزی افزود: حتی خانوارها نیز برای خرید کالاهای بادوام خود به سختی می توانند از منابع بانک ها با نرخ سود بالا استفاده کنند و اساسا امکان استفاده از تسهیلات بلندمدت با نرخ سودهای موجود تقریبا وجود ندارد.

به گفته ندری، این مشکلات باعث شده تا اقتصاد ایران که در سال های گذشته در رکود قرار داشت نتواند با سرعت قابل ملاحظه ای وضعیت خود را بهبود بخشیده و از رکود خارج شود.

رسانه بانک :

سیف با تأکید بر اتمام فعالیت موسسات غیرمجاز در بازار پولی کشور اظهار کرد: دستاورد حل و فصل و پاک سازی فضای اقتصادی کشور از موسسات اخلال گری که فعالیتشان هزینه های زیادی را بر اقتصاد کشور تحمیل کرده، بسیار ارزشمند و قابل توجه است. این مهم به برکت همکاری و هماهنگی دستگاه قضا، وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و با تلاش مسئولانه و مجدانه همکاران اینجانب در بانک مرکزی حاصل شده است.
عالی ترین مقام بانک مرکزی حذف موسسات غیرمجاز را زمینه ساز انتظام بخشی در بازار پول دانست و گفت: حذف این موسسات زمینه لازم را برای کنترل حجم نقدینگی و هدایت مناسب نرخ سود فراهم می آورد و این امر در نهایت به افزایش اثربخشی سیاست پولی، هدایت مناسب تسهیلات نظام بانکی در حمایت از فعالیتهای مثبت تولیدی و اقتصادی و نیز اصلاح نظام بانکی منجر خواهد شد.
رییس کل بانک مرکزی خواستار هوشیاری مردم در برابر فعالیت موسسات غیرمجاز در آینده شد و گفت: حفظ این دستاورد مهم بسیار حیاتی است؛‌ باتوجه به این نکته از مردم عزیزمان تقاضا می کنم به هیچ وجه به موسسات و افرادی که ممکن است در آینده درصدد انجام فعالیت های پولی غیرمجاز با استفاده از سپرده های مردم برآیند، اعتماد نکنند.
سیف با بیان اینکه تجارب گذشته باید در نهایت منجر به آگاهی هرچه بیشتر هم وطنان شود گفت: تجربه تلخ گذشته برخی هم وطنان و سپرده گذاری آنها در برخی موسسات غیرمجاز باید حداقل این نتیجه مثبت را به بار آورد که آنان تحت تأثیر تبلیغات اغواکننده و با وعده نرخ های سود بالا  این موسسات بدون هرگونه نظارت قرار نگیرند. چراکه سرمایه های هم وطنان ما در معرض خطرات جدی قرار می گیرد. امیدوارم با دقت نظر هر چه بیشتر عزیزان شاهد چنین شرایطی در آینده نباشیم و بتوانیم با همکاری همه نهادها و دستگاه های مسئول از شروع فعالیت این گونه موسسات با جدیت جلوگیری کنیم.

اخبار مرتبط