آهنگ«فالش» بازار ارز دو علامت متضاد از قيمت آتي دلار
آهنگ«فالش» بازار ارز دو علامت متضاد از قيمت آتي دلار
نظرتون چیه ؟

آهنگ«فالش» بازار ارز
دو علامت متضاد از قيمت آتي دلار

گروه بازار پول: در اولين روز کاري کامل بازار در سال ۱۳۹۵، دلار تحت تاثير افزايش فعاليت بازارساز در مسير کاهشي قرار گرفت و با ۱۰ تومان افت به قيمت ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسيد. به گفته فعالان، عرضه ارز توسط بازارساز در روز شنبه و واقعي شدن قيمت هاي بازار دو عاملي بودند که موجب افت دلار شدند؛ البته در اين ميان نقش بازارساز پررنگ تر بود. با وجود افت قيمت روز شنبه، در رابطه با آينده قيمتي دلار دو علامت متضاد در بازار وجود داشت. روز شنبه با توجه به نرخ حواله درهم، ارزش دلار در بازار کشور همسايه حدود ۲۰ تومان بالاتر از بازار داخلي بود، عاملي که علامتي از احتمال افزايش قيمت دلار در روزهاي آتي بود. در واقع، اين انتظار وجود داشت که اگر قيمت حواله درهم تغيير نکند، شاخص ارزي خود را در روزهاي آينده با آن هماهنگ کند. با وجود اين، روز شنبه علامت ديگري نيز در بازار وجود داشت که در مقابل عامل اول قرار داشت. در اولين روز کاري بازار، اختلاف نرخ خريد و فروش در بازار داخلي پايين آمد. اين موضوع نشان دهنده آن بود که قيمت هاي فعلي از نظر بازيگران بازار داراي پشتوانه است و آنها به اين قيمت ها اعتماد دارند. در نهايت، وقتي اين داده هاي متضاد در کنار هم قرار داده مي شوند، يک تصوير واضح به دست نمي آيد.
به گفته فعالان، عاملي که پشتوانه قيمت ها در بازار را بالابرد، افزايش فعاليت بازارساز در روز شنبه بود. در واقع اگر اين حضور ادامه پيدا کند، مي تواند به عنوان يک عامل نوسان گير قوي و در برابر علامت درهم عمل کند. با اين حال، ممکن است که بازار در روزهاي آينده خود را با نرخ حواله درهم هماهنگ کند. به اين ترتيب، با توجه به اين علامت هاي متضاد و ناهماهنگ مي توان از حرکت «فالش» در بازار ارز سخن گفت. (در موسيقي هنگامي که صدا با نت منطبق نيست، از لغت فالش استفاده مي شود.) روز شنبه، برخلاف کاهش قيمت دلار، سکه تمام در مسير افزايشي قرار گرفت و با ۳ هزار تومان رشد به قيمت يک ميليون و ۲۰ هزار تومان رسيد. فعالان، تحرکات معامله گران آتي سکه را عامل اصلي افزايش آن دانستند.

شروع جدي معاملات ارزي
پس از پايان ۱۳ روز ابتدايي فروردين، معاملات ارزي از روز گذشته به شکل جدي کليد خورد. به گفته فعالان، در نيمه اول فروردين ماه، فضاي بازار ارز کم رونق و حجم معاملات پايين بود. در روزهايي که حجم معاملات پايين و بازار بيشتر در دست بخش غيررسمي بازار قرار داشت، قيمت دلار توانست از مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان عبور کند و نهايتا در آخرين روز هفته گذشته به قيمت ۳ هزار و ۵۱۰ تومان برسد، رقمي که ۷۰ تومان بالاتر از نرخ فروش دلار در تاريخ ۲۶ اسفند ۹۴ بود. با وجود روند افزايشي دلار در تعطيلات، در اولين روز رسمي بازار، دلار به اين روند افزايشي ادامه نداد و در مسير کاهش قرار گرفت.
روز شنبه، شاخص ارزي معاملات خود را با قيمت ۳ هزار و ۵۰۵ تومان آغاز کرد که کاهشي ۵ توماني نسبت به قيمت بسته شده روز چهارشنبه داشت. به گفته فعالان، در حالي که برخي معامله گران انتظار داشتند، دلار در ادامه روز در مسير افزايشي قرار بگيرد، راه کاهشي را در پيش گرفت، به طوري که به زير مرز ۳ هزار و ۵۰۰ تومان نيز رسيد. شاخص بازار ارز از حدود ساعت ۱۱ و نيم ظهر وارد کانال ۳۴۰۰ تومان شد و تا قيمت ۳ هزار و ۴۹۳ تومان نيز پايين آمد. با اين حال، مقاومت معامله گران ارزي که احساس کرده بودند، دلار به کف قيمتي خود رسيده، افزايش يافت و افزايش خريدهاي ارزي موجب شد که اين ارز بار ديگر به کانال بالاتر بازگردد. اين پايان کار نبود و دلار بار ديگر در ساعات انتهايي روز در مسير کاهشي قرار گرفت؛ در آخرين ساعات کاري روز شنبه، قيمت دلار به ۳ هزار و ۵۰۰ تومان رسيد که ۱۰ تومان پايين تر از روز چهارشنبه بود. در بازار غيررسمي نرخ هاي زير ۳ هزار و ۵۰۰ تومان نيز ثبت شد.

بالارفتن حجم معاملات
در حالي که در ۱۳ روز ابتدايي فروردين ماه حجم معاملات بازار ارز پايين بود، روز شنبه حجم معاملات بازار نسبت به اين محدوده زماني بالاتر رفت و حالت عادي به خود گرفت. آغاز به کار بخشي از فعالان رسمي بازار يکي از علل افزايش حجم معاملات بود که نتيجه اين موضوع عادي شدن فضاي بازار و کاهش اختلاف نرخ خريد و فروش دلار بود. به گفته فعالان، هفته گذشته در بازار، بعضا فاصله نرخ خريد و فروش ارز در بازار به ۵۰ تومان رسيد، حال آنکه اين فاصله در روز شنبه به حدود ۲۰ تومان رسيد. دومين نکته کاهش اختلاف نرخ فعالان رسمي با قيمت معامله گران غيررسمي بازار بود. روز شنبه ميان قيمت معامله گران غيررسمي و صرافان ۵ تا ۱۰ تومان فاصله وجود داشت. اين در حالي است که اين فاصله در هفته گذشته بين ۲۰ تا ۴۰ تومان بود. همچنين، روز شنبه نرخ رسمي دلار افزايش يافت و با ۵ ريال افزايش به قيمت ۳ هزار و ۲۶ تومان و ۵ ريال رسيد.

عامل اصلي افت دلار
فعالان بازار ارز، افزايش عرضه ارز بازارساز را مهم ترين عامل کاهش قيمت دلار دانستند، افزايشي که اثر بالابودن ارزش دلار در دبي را خنثي کرد. به گفته فعالان، روز شنبه عرضه ارز توسط بازارساز بالارفت و اين موضوع موجب شد که قيمت کاهش پيدا کند. البته برخي از حاضران بازار اعتقاد داشتند که افزايش قيمت دلار در تعطيلات واقعي نبوده و به همين دليل هم زمان با شروع جدي بازار، قيمت اين ارز در مسير کاهشي قرار گرفت. به گفته آنها، معامله گران غير رسمي تصور مي کردند که پس از تعطيلات، تقاضا در بازار افزايش پيدا کند؛ به همين دليل، تحرکات آنها در تعطيلات بالاتر رفت. با اين حال به نظر مي رسد عرضه بازارساز نقشه اين عده را نقش را بر آب کرد.

اخبار مرتبط